pelvik bt fiyatları

Pelvik BT Çekimi

Pelvik BT çekimi, pelvisinizdeki kemiklerin, organların, kan damarlarının ve yumuşak dokunun ayrıntılı, kesit görüntülerini alır. Bu tarama türü, bir dizi sorunu teşhis etmek, belirli hastalıkların ilerlemesini değerlendirmek veya tedavi sonuçlarını izlemek için yararlı olabilir. Bir röntgen filmine benzer şekilde, bu taramalar doktorunuzun göremediği alanların bilgisayarlı görüntülerini oluşturarak sıvı veya apse, iltihaplanma veya enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmelerine olanak tanır.

Doktorunuz pelvisinizin BT çekimini önerirse, birçok sorunuz olabilir. İşte temel bilgiler ve bu prosedürlerin ne zaman ve nasıl kullanıldığına daha yakından bakın.

Pelvik BT Çekimi Ne Zaman Yapılır ?

Doktorlar, o bölgede çok fazla ağrınız varsa veya pelvik yaralanma yaşadıysanız bu taramayı önerebilir. Doktorlar, tümör biyopsileri sırasında iğnelerin nereye yerleştirilmesi gerektiğini değerlendirmek veya bir enfeksiyondan sıvının alınmasına yardımcı olmak için karın ve pelvisin BT çekimini kullanabilir.

Tedaviniz boyunca doktor, tedavinizin nasıl ilerlediğini görmek için ek pelvis BT taramaları kullanabilir. Bu durumlarda doktor, iyileşme veya tedavi sırasında herhangi bir endişe olup olmadığını görmek için BT çekiminden toplanan bilgileri kullanır.

Pelvik BT Çekiminde Neler Tesbit Edilebilir ?

Karnınızda veya pelvisinizde ağrı çekiyorsanız veya doktorlarınız belirli sorunlarınız olduğundan şüpheleniyorsa, pelvik BT  tarama önerebilir. Bu taramalar daha fazla bilgi toplamak ve aşağıdaki durumları teşhis etmek için kullanılabilir:

Abdominal aort anevrizmaları, karaciğer, böbrek, pankreas, yumurtalık veya mesane kanseri gibi pelvik bölgedeki kanserler, karaciğer sirozu, crohn hastalığı, pankreatit, ülseratif kolit veya diğer iltihaplı hastalıklar gibi iltihaplı hastalıklar

Karaciğer, böbrek, dalak veya diğer karın organlarında yaralanmalar, böbrek veya mesane taşları, pankreatit

Apandisit, piyelonefrit veya pelvik inflamatuar hastalıklar gibi pelvik enfeksiyonlar.

Doktorlar BT Taramaları ile Ciddi Hastalıkları Teşhis Edebilir mi?

BT çekiminin sonuçlarına bağlı olarak, bir teknoloji uzmanı, kanser ve şiddetli iltihaplanma dahil olmak üzere çeşitli durumlar için belirli belirteçleri tanımlayabilir.

İlginizi Çekebilir  Bilirubin Kan Testi

Pelvik BT çekimi Hangi Kanserleri Gösterir?

Doktorlar, pelvik BT çekimi ile çeşitli kanserleri teşhis edebilir. örneğin:

Mesane kanseri, rahim ağzı kanseri, kolorektal kanser, yumurtalık kanseri, prostat kanseri, testis kanseri.

İnflamatuar Hastalık için Pelvik BT çekimi

Doktorunuz pelvik inflamatuar hastalığınız olduğundan şüphelendiği için bir pelvis BT çekimi önerirse, bir pelvik BT çekimi herhangi bir enfeksiyon veya şişmeyi tespit edebilir.

Kesin sonuçlar enfeksiyon tipine göre değişebilse de, doktorlar pelvik enfeksiyonları teşhis ve tedavi ederken pelvis BT taramalarını kullanır. Sorunu teşhis etmek, ne kadar gelişmiş olduğunu görmek ve tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olmak için taramaları kullanırlar.

Bilgisayarlı tomografi (BT), pelvisinizin kapsamlı görüntülerini üretmek için X-ışınları ve bilgisayar teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanan gelişmiş bir görüntüleme sistemidir. BT taramaları, normal röntgenlerden çok daha ayrıntılı bir resim verir ve diğer görüntüleme testlerinde tespitten kaçabilecek birçok durumu tanımlayabilir.

Doktorunuz aşağıdakilerden birini (veya daha kapsamlı bir muayene için birleşik  karın/pelvis BT’sini ) incelemek için bir pelvis BT’si isteyebilir:

İnce  veya kalın bağırsak, karaciğer, pankreas veya dalak , ağrı veya şişlik nedeni, böbrekler veya mesane, lenf düğümleri veya kan damarları.

Pelvik BT çekimi için nasıl hazırlanmalıyım ?

İncelemeden iki saat önce bir şey yiyip içmeyin.

Resepsiyonda check-in yapmak için yeterli zaman tanımak için lütfen randevunuzdan 15 dakika önce gelin.

Muayeneniz oral kontrast içeriyorsa, randevunuzdan 90 dakika önce gelmeniz istenecektir.

Tüm reçeteli ilaçları belirtildiği şekilde alın. Rahat kıyafetler giyin.

Lütfen gözetim gerektiren çocukları getirmeyin.

Pelvik BT Çekimi Nasıl Yapılır ?

Muayeneniz oral kontrast içeriyorsa, sonraki 90 dakika boyunca her 30 dakikada bir 10 ml oral kontrast solüsyonu ile karıştırılmış 500 ml’lik bir şişe su içmeniz istenecektir.

İlginizi Çekebilir  Bilirubin İdrar Testi

90 dakika sonra BT tarayıcısına götürülecek ve doğru yerleşim için ayarlanacak olan yatağa sırt üstü uzanmanız istenecektir.

IV kontrast için, tekniker kontrast solüsyonu için bir intravenöz damar yolu açacaktır. Teknisyeniniz çekime başlamak için odadan ayrılacak, ancak prosedürünüz boyunca doğrudan iletişim halinde olacaksınız.

Teknisyeniniz birkaç başlangıç ​​çekimi yapacak, ardından kalan görüntülerinizi almak için kontrast maddeyi uygulayacaktır.

Belirli görüntüleri elde etmenize yardımcı olması için nefesinizi tutmanız (10-15 saniye) istenecektir.

İncelemenin  sonunda, teknoloji uzmanınız yataktan kalkmanıza yardımcı olacak.  O zaman gitmekte özgürsünüz.

İnceleme sonrası kontrast solüsyonunu “yıkamak” için gün boyunca bol miktarda sıvı içmek önemlidir. Kontrast maddenin çoğu, çekimi takip eden altı saat içinde sisteminizden çıkar ve 24 saat içinde tamamen ortadan kalkar.

Önleyici bir tarama BT çekimi benim için uygun mu?

Çoğu doktor 50 yaşından itibaren rutin taramayı desteklemektedir. Bir veya daha fazla risk faktörü olan hastalar için: ailede kolon kanseri veya kalp hastalığı öyküsü; diyabet öyküsü; yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon; hareketsiz bir yaşam tarzı; kilo problemleri; veya karın hastalığı, pelvik hastalık veya osteoporoz ile ilgili endişeler varsa, tarama daha erken başlamalıdır (genellikle 40 yaşında).

Pelvik BT  Fiyatları 2024

Gelişmiş bir görüntüleme çekimine ihtiyacınız olduğunu öğrenirseniz, soru ve düşüncelerle boğulabilirsiniz. Hemen, maliyet faktörü dikkate alınması gereken bir şey haline gelecektir. Pelvik BT çekiminın maliyeti, yaşadığınız yerin yanı sıra her tesisin profesyonel ve teknik ücretlerine göre değişecektir.

Merkezimizde gerçekleştirilen tanısal görüntüleme, hastanelere ve hastanelere ait ayakta tedavi tesislerine göre çok daha düşük maliyetlidir. 

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.