lomber mr bel emarı fiyatları 2022

Lomber MR nedir?

MR cihazı, vücudunuzun  görüntülerini oluşturmak için manyetik alan  ve radyo dalgaları kullanır. MR çekimi sayesinde doktorunuz kemiklerinize ek olarak kaslar ve yumuşak dokuları da değerlendirebilir.

Vücudunuzun herhangi bir bölgesine yönelik  MR çekimi yapılabilir. Lomber MR, özellikle omurganızın lomber bölümünü inceler. Lomber bölge  sırt problemlerinin yaygın olarak ortaya çıktığı bölgedir.

Lumbosakral omurga, beş lomber vertebral kemikten (L1’den L5’e kadar), sakrumdan ve kuyruk sokumu  kemiğinden oluşur. Lumbosakral omurga ayrıca büyük kan damarlarından, sinirlerden, tendonlardan, bağlardan ve kıkırdaktan oluşur.

Lomber MR neden çekilir ?

Kalıcı bel ağrısı, uyuşma veya karıncalanma gibi şikayetlerin varlığında , doktorunuz muhtemelen bir lomber omurga MR çekimi yaptırmanızı isteyecektir.

Lomber MR, omurilikle ilgili sorunlar (enfeksiyon veya yaralanma gibi), disklerin ve omurların dejenerasyonu (sinir sorunlarına yol açabilen) ve omurga sorunları dahil olmak üzere alt omurgayı ve çevreleyen yapıları (kaslar ve bağlar gibi) etkileyen çeşitli durumların saptanmasına ve teşhis edilmesine yardımcı olabilir. 

Doktorunuz, omurganızla ilgili sorunları daha iyi teşhis etmek veya tedavi etmek için bir MR isteyebilir. Yaralanmayla ilgili ağrı, hastalık, enfeksiyon veya diğer faktörler durumunuza neden olabilir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz doktorunuz lomber MR isteyebilir:

Ateşin eşlik ettiği  sırt ağrısı, omurgayı etkileyen doğum kusurları, alt omurgada yaralanma

kalıcı veya şiddetli bel ağrısı, multipl skleroz, mesane ile ilgili sorunlar ,beyin veya omurilik tümörü belirtileri, bacaklarınızdaki zayıflık, uyuşukluk veya diğer problemler

Omurga cerrahisi planlanıyorsa, doktorunuz lomber MR çekimi de isteyebilir. Lomber MR, operasyondan önce prosedürü planlamalarına yardımcı olacaktır.

MR çekimi, röntgen , ultrason veya BT taramaları gibi diğer görüntüleme testlerinden farklı türde bir görüntü sağlar. Lomber omurganın MR ı kemikleri, diskleri, omuriliği ve sinirlerin geçtiği omur kemikleri arasındaki boşlukları gösterir. 

Lomber MR çekiminin riskleri

Röntgen  veya BT taramasından farklı olarak, MR iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz. Özellikle hamile kadınlar ve büyümekte olan çocuklar için daha güvenli bir alternatif olarak kabul edilir. Bazen yan etkiler olsa da, bunlar son derece nadirdir. Bugüne kadar, taramada kullanılan radyo dalgaları ve mıknatısların belgelenmiş hiçbir yan etkisi olmamıştır.

Metal içeren implantları olan kişiler için riskler vardır. MR da kullanılan mıknatıslar, kalp pillerinde sorunlara neden olabilir veya vücudunuzda implante edilen vidaların veya pimlerin kaymasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  VDRL testi nedir ?

Diğer bir komplikasyon ise kontrast maddeye karşı alerjik bir reaksiyondur. Bazı MR çekimleri sırasında, taranan bölgedeki kan damarlarının daha net bir görüntüsünü elde etmek için kan dolaşımına kontrast madde enjekte edilir. En yaygın kontrast madde türü gadolinyumdur. kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ilaçla kontrol edilmesi kolaydır. 

Lomber MR için nasıl hazırlanılır ?

Kalp piliniz varsa MR incelmesinden  önce doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz, kalp pilinin tipine bağlı olarak lumbar omurganızı incelemek için BT taraması gibi başka bir yöntem önerebilir. Ancak bazı kalp pili modelleri, tarama sırasında bozulmamaları için MR dan önce yeniden programlanabilir.

Doktorunuz, taramadan önce tüm mücevherleri ve piercingleri çıkarmanızı isteyecektir. MR cihazları metalleri çekebilen mıknatıslar kullanır. Herhangi bir metal implantınız varsa veya vücudunuzda aşağıdaki maddelerden herhangi biri varsa mutlaka doktorunuza söyleyiniz:

Yapay kalp kapakçıkları, klipsler, implantlar, iğneler , plakalar, protez eklemler veya uzuvlar,

vidalar , metalik klipsler, stentler

Doktorunuz kontrast madde kullanılmasını istiyorsa, sahip olduğunuz alerjileri veya sahip olduğunuz alerjik reaksiyonları anlatın.

Klostrofobiniz varsa, MR makinesinde kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Doktorunuza bundan bahsedin, böylece anti-anksiyete ilaçları yazabilirler. Bazı durumlarda, anestezili  emar görüntülemesi tercih edebilirsiniz. Eğer anestezi yada sakinleştirici aldıysanız  daha sonra araba kullanmak güvenli olmayabilir. Bu durumda, işlemden sonra eve dönüş yolculuğunuzu ona göre planlamanız uygun olacaktır. 

Lomber MR çekimi nasıl yapılır?

MR cihazı , sizi yavaşça açıklığın ortasına kaydıran bir masası olan büyük bir cihazdır. Doktorunuzun talimatlarını izlediyseniz ve tüm metalleri çıkardıysanız, makinenin içinde ve çevresinde tamamen güvende olacaksınız. Tüm süreç 20-30  dakika arasında sürebilir.

Kontrast madde kullanılacaksa, bir hemşire veya doktor, damarlarınızdan birine yerleştirilen bir kanül aracılığıyla kontrast maddeyi enjekte edecektir. Bazı durumlarda, kontrast maddenin kan dolaşımınıza ve omurganıza ulaşması için  beklemeniz gerekebilir.

MR teknisyeni, sırt üstü, yan ya da karnınız üzerinde masaya yatmanızıisteyecektir. Masaya uzanmakta zorluk çekiyorsanız, bir yastık veya battaniye alabilirsiniz. Teknisyen, masanın hareketini başka bir odadan kontrol edecektir. Makinedeki bir hoparlör aracılığıyla sizinle iletişim kurabilecekler.

Makine, görüntü çekerken bazı yüksek uğultu ve gümbürtü sesleri çıkaracaktır. 

Görüntüler çekilirken teknisyen sizden nefesinizi birkaç saniye tutmanızı isteyecektir. Test sırasında bunların dışına farklı hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.

Lomber MR çekiminden  sonra

Lomber MR çekiminden sonra günlük normal hayatınıza  devam etmekte özgürsünüz. Ancak, işlemden önce sakinleştirici aldıysanız, araba kullanmamalısınız.

İlginizi Çekebilir  ALP testi nedir ?

Doktorunuzun görüntüleri incelemesi ve sonuçları yorumlaması biraz zaman alacaktır. Daha modern makineler, görüntüleri bir bilgisayarda görüntüler, böylece doktorunuz bunları hızlı bir şekilde görebilir.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel bölgesi olarak da adlandırılan bölge, göğüs kafesinin altından başlayan sırt bölgesidir. Hemen hemen herkesin hayatının bir noktasında bel ağrısı vardır. İş gücü kaybının en önemli nedenlerinden biridir. Neyse ki, genellikle kendi kendine iyileşir. Eğer kendiliğinden düzelmez ise, doktorunuz birkaç etkili tedaviyle yardımcı olabilir.

Bel Ağrısı Belirtileri

Ağrı, hareket etmeyi veya dik durmayı zorlaştırabilir. Aniden ortaya çıkan ağrı “akut”tur. Spor veya ağır kaldırma sırasında olabilir. 3 aydan uzun süren ağrı “kronik” olarak kabul edilir. Ağrınız 72 saat içinde geçmezse, bir doktora danışmalısınız.

Acil Bakım Gerektiren Belirtiler

Düşme veya yaralanmadan sonra sırt ağrınız olduğunda her zaman bir sağlık uzmanına görünün. Aynı şey, bağırsak veya mesane kontrol sorunları, bacak zayıflığı, ateş veya öksürürken veya işeme sırasında ağrı ile birlikte sırt ağrınız varsa da geçerlidir.

Kas spazmı veya Siyatik ağrısı 

Kas gerginliği genellikle ağır kaldırma veya şiddetli egzersizden kaynaklanan sırt ağrısının nedenidir. Ancak bazen, omurlar arasındaki boşluğu korumak için tasarlanmış küçük jöle dolgulu disklerden kaynaklanır. Bu disklerden biri şiştiğinde veya kırıldığında bir siniri zorlayabilir. Siyatik sinire bası  olduğunda, ağrı kalçadan bir bacağa doğru iner. 

İşiniz kaldırma, çekme veya omurgayı büken herhangi bir şeyi içeriyorsa, sırt ağrısına katkıda bulunabilir. Ancak, tüm gün masa başında oturmak, özellikle de koltuğunuz rahatsızsa veya eğilmeye meyilliyse, kendi risklerini de beraberinde getirir.

Çantanızı, sırt çantanızı veya evrak çantanızı omzunuzun üzerinden geçirebilseniz de, taşıdığınız ek ağırlıklar da dahil olmak üzere üst gövdeyi destekleyen alt sırttır. Bu nedenle, aşırı doldurulmuş bir çanta, özellikle her gün taşıyorsanız, belinizi zorlayabilir. Ağır bir yük taşımanız gerekiyorsa tekerlekli bir evrak çantasına geçmeyi düşünün.

Spor salonunda veya golf sahasında aşırıya kaçmak, bel ağrısına yol açan aşırı gerilmiş kasların en yaygın nedenlerinden biridir. Çalışma haftasında hareketsiz olma eğilimindeyseniz ve ardından hafta sonları spor salonunda veya softbol sahasında saatler geçiriyorsanız, özellikle savunmasızsınız.

Anneler “Dik dur!” derken haklıydılar. Sırtınız, eğilmediğinizde ağırlığı en iyi şekilde destekler. Bu, alt sırtınız için iyi bir bel desteği ile oturmak, omuzlar arkada ve ayaklar alçak bir tabureye dayayarak oturmak anlamına gelir. Ayakta dururken, ağırlığı her iki ayağınızda eşit olarak dengede tutun.

İlginizi Çekebilir  Rahim filmi HSG ne için çekilir?

Bel fıtığı

Omurganın omurları, yaşlanma veya yaralanmalardan dolayı aşınmaya ve yırtılmaya meyilli jel benzeri disklerle yastıklanmıştır. Zayıflamış bir disk, omurilik sinir köklerine baskı uygulayarak yırtılabilir veya şişebilir. Bu, fıtıklaşmış bir disk olarak bilinir ve yoğun ağrıya neden olabilir.

Birkaç kronik durum bel ağrısına neden olabilir.

Spinal kanal darlığı, omurilik sinirlerine baskı uygulayabilen omurilik etrafındaki boşluğun daralmasıdır.

Ankilozan spondilit, omurganın eklemlerini ve bazen omuzları, kalçaları, kaburgaları ve diğer alanları da iltihaplandırır. Kronik sırt ağrısı ve sertliğine neden olur. 

Fibromiyalji, sırt ağrısı da dahil olmak üzere yaygın kas ağrılarına neden olur.

Doktorunuzun bel ağrısının kaynağını teşhis etmesine yardımcı olmak için ağrının türünü, ne zaman başladığını, ilgili semptomları ve herhangi bir kronik durum öyküsünü açıklarken spesifik olun. Tedaviye başlamadan önce doktorunuzun muhtemelen röntgen, BT veya MR çekimi istemesi gerekecektir.

Stres altında, bir diskin iç malzemesi şişerek sert dış zarını itebilir. Diskin tamamı bozulabilir veya noktalar halinde şişebilir. Bir yaralanma ile, çekirdek materyalin tamamı veya bir kısmı, çevredeki sinirlere baskı yaparak dış muhafazadan zayıf bir noktada dışarı çıkabilir. Daha fazla aktivite veya yaralanma zarın yırtılmasına neden olursa, disk malzemesi daha fazla dışarı çıkarak omurilik veya ondan yayılan sinirler üzerinde baskıya neden olabilir. Bu aşırı ağrıya neden olabilir. 

Disk hernilerinin büyük çoğunluğu lomber bölgede meydana gelir. Hernilerin sadece %10’u üst omurgayı etkiler. Bununla birlikte, tümdisk fıtıkları sinirlere baskı yapmaz ve herhangi bir ağrı veya rahatsızlık olmaksızın deforme olmuş disklere sahip olmak tamamen mümkündür.

Fıtıklaşmış diskler, aktif çocuklarda ve genç yetişkinlerde de görülmekle birlikte, 30 ila 50 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde en yaygın olanıdır . Disklerinde artık sıvı çekirdek olmayan yaşlı kişilerin sorunla karşılaşma olasılığı çok daha düşüktür. Düzenli, orta derecede egzersiz yapan kişilerin disk problemlerinden muzdarip olma olasılığı, yerleşik yetişkinlere göre çok daha azdır. Egzersiz yapan insanlar önemli ölçüde daha uzun süre esnek kalma eğilimindedir. Normal bir vücut ağırlığının korunması da sırt problemlerinin önlenmesinde önemlidir.

 

Yorumlar

  • 21 Temmuz 2022
    Engin Karasu

    LOMBER (Bel) MR çekim ücreti Fiat’ı

  • 05 Eylül 2022
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Lomber bel MR fiyatları hakkında bilgi için 02126321060 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.