kol bt fiyatları

Kol  Bilgisayarlı Tomografisi Nedir ?

Kol  bilgisayarlı tomografi  (BT) taraması, kolun kesitsel görüntülerini oluşturmak için x-ışınlarını kullanan bir görüntüleme yöntemidir.

Alternatif İsimler

Bilgisayarlı aksiyal tomografi taraması – kol; Bilgisayarlı tomografi taraması – kol; BT taraması – kol

Kol BT Çekimine  Nasıl Hazırlanılır ?

Bazı tetkikler için, görüntüleme başlamadan önce vücuda kontrast madde  verilmesi gerekecektir. Kontrast madde, belirli alanların röntgende daha iyi görünmesine yardımcı olur.

Kontrast, eldeki veya ön koldaki bir damardan verilebilir. Kontrast kullanılıyorsa, testten 4 ila 6 saat önce bir şey yememeniz veya içmemeniz de istenebilir.

Kontrast allerjiniz olup olmadığını doktorunuza bildirin. 

Kontrastı almadan önce, diyabet ilacı alıp almadığınızı doktorunuza söyleyin. 

Çalışma sırasında takıları çıkarmanız istenecektir.

İnceleme için bol ve rahat giysiler giymeniz önerilir. Takma dişleri, gözlükleri, işitme cihazlarını, küpeleri, saç tokalarını ve diğer metal nesneleri çıkarmanız gerekecektir. Değerli eşyaların kaybolma riskini azaltmak için, muayene odasına girmeden önce takı ve iğnelerin çıkarılması veya evde bırakılması önerilir.

Kontrast verilecekse, incelemeden 3-4 saat önce hiçbir şey yememeniz veya en az 1 saat önce herhangi bir şey içmemeniz istenir. Bu, kontrasttan dolayı midenizin bulandığı ender durumlarda midenizde ortaya çıkabilecek ve boğulma tehlikesi oluşturabilecek hiçbir şey olmadığından emin olmak içindir.

Radyasyonu azaltmak için, kol normalde tamamen taranmaz, bunun yerine kol boyunca belirli bir ilgi noktası  taranır. Sorunlu bölgeyi belirlemek için taramadan önce röntgen çekilmesi önerilir. Daha önce başka bir tesiste röntgen çekildiyse, BT randevunuza gelirken lütfen yanınızda getirin.

Bazı insanlar sert masada yatmaktan rahatsızlık duyabilir.

IV yoluyla verilen kontrast hafif bir yanma hissine, ağızda metalik bir tada ve vücutta sıcak bir kızarmaya neden olabilir. Bu hisler normaldir. Birkaç saniye içinde gidecekler.

İlginizi Çekebilir  PET-CT Taraması: Modern Tıpın İlerleyen Yüzü

Kol BT Çekimi Nasıl Yapılır?

BT tarayıcısının içine doğru kayan bir masaya yatmanız istenecektir.

Tarayıcının içine girdiğinizde, makinenin röntgen ışını tüpü etrafınızda döner. 

Bir bilgisayar, kol bölgesinin dilim adı verilen ayrı görüntülerini oluşturur. Bu görüntüler saklanabilir, bir monitörde izlenebilir veya film üzerine basılabilir. Dilimler bir araya getirilerek kolun üç boyutlu modelleri oluşturulabilir.

İnceleme sırasında hareketsiz olmalısınız. Hareket bulanık görüntülere neden olabilir. Size kısa süreliğine nefesinizi tutmanız söylenebilir.

Tarama sadece 10 ila 15 dakika sürmelidir.

Masadaki konumunuz taranan vücut kısmına bağlıdır, ancak çoğu zaman sırt üstü, başınız bir minder üzerinde ve ayaklarınız tarayıcıyı gösterecek şekilde yatmanız istenecektir.

Pozisyon verildikten sonra, söz konusu alanın ön taraması yapılacak. Bunlara keşif görüntüleri denir ve görüntülemesi yapılacak alanı tesbit etmek için kullanılır. Bu sırada masanın hareket ettiğini hissedeceksiniz, ancak size dokunulmayacak. Tarayıcı, kaydedilen mesajlarla, her taramadan önce bir nefes almanızı isteyecek ve tarama süresince (normalde 12-13 saniye) bu nefesi tutmanızı isteyecektir. Bazı hastalar için bu kadar küçük bir süre bile nefes tutmak son derece zordur. Bu anlaşılabilir bir durumdur.

Teknisyen keşif görüntülerini tamamladıktan sonra asıl görüntülerin alınması işlemine  geçecektir. Kontrast verilecekse,incelemeye bağlı olarak ya bir basınçlı enjektör ile ya da bir manuel  uygulanacaktır. Bazı hastalarda, gerçek enjeksiyon sıcaklık veya kızarma hissi ile ilişkilendirilebilir. Bu duygular geçicidir ve tipik olarak enjeksiyondan sonra hızla geçer.

Görüntüler daha sonra elde edilecektir. Masa bir kez daha hareket edecek, tek fark biraz daha uzun bir tarama süresi olacak. Tarayıcının mümkün olan en iyi görüntüleri alabilmesi için bu tarama sırasında mümkün olduğunca hareketsiz kalmanız önemlidir. Bu, mümkün olan en doğru teşhisin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Kreatinin Testi

Taramalar tamamlandığında, masa tarayıcının dışına doğru hareket edecek ve oturmanıza izin verilecektir. Damar yoluyla ilaç verildiyse kateter  çıkarılacak ve enjeksiyon bölgesine bir bant yerleştirilecektir. Gerekirse, radyoloji teknikeri o sırada size diğer bilgileri iletecek.

Tüm prosedür normalde 5-10 dakika sürer. Kontrast çalışmaları 10-15 dakika daha sürebilir. 

Kol BT Çekimi Neden Yapılır?

BT, kollar da dahil olmak üzere vücudun görüntülerini hızla oluşturur. Kol BT çekimi aşağıdakileri tespit etmeye veya teşhis etmeye yardımcı olabilir:

Apse veya enfeksiyon, omuz veya dirsek eklemlerindeki ağrı veya diğer problemlerin nedeni , kırık , kitleler ve tümörler, ameliyat sonrası iyileşme sorunları durumunda yapılabilir.

Tomografi eşliğinde biyopsi yapılması için klavuzluk amacıyla.

Kol BT Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Anormal sonuçlar şunlardan kaynaklanabilir:

Yaşa bağlı dejeneratif değişiklikler, apse (irin toplanması), kolda kan pıhtısı (derin ven trombozu), kemik tümörleri, kırıklar, dirsek eklemlerinde hasar , kist, ameliyat sonrası iyileşme sorunları .

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.