kafa grafisi ücreti

Kafa grafisi nedir?

X-ışınları, kafa nın görüntülerini oluşturmak için görünmez elektromanyetik enerji ışınlarını kullanır. Standart X-ışınları, tümörlerin teşhisi, enfeksiyon, yabancı cisimler veya kemik yaralanmaları dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı yapılır.

X-ışınları, bir sorunu teşhis etmek için vücudun, organlarının ve diğer iç yapılarının görüntülerini üretmek için harici radyasyon kullanır. X-ışınları vücut dokularından geçerek özel olarak işlenmiş plakalara (kamera filmine benzer) geçer. “Negatif” tipte bir resim yapılmasını sağlar. Bir yapı ne kadar sağlamsa, filmde o kadar beyaz görünür. Film yerine bilgisayar ve dijital medya kullanılabilir.

Vücut X-ışınlarına maruz kaldığında, vücudun farklı bölümleri değişen miktarlarda X-ışını ışınlarının geçmesine izin verir. Görüntüler, dokulara nüfuz eden X ışınlarının miktarına bağlı olarak, aydınlık ve karanlık derecelerinde üretilir. Vücuttaki yumuşak dokular (kan, deri, yağ ve kas gibi) röntgen ışınlarının çoğunun geçmesine izin verir ve filmde koyu gri görünür. Yumuşak dokulardan daha yoğun olan bir kemik veya tümör, röntgen ışınlarının çok azının geçmesine izin verir ve röntgende beyaz görünür. Bir kemik kırılmasında, X-ışını ışını kırık bölgeden geçer ve beyaz kemikte koyu renkli bir çizgi olarak görünür.

Bilgisayarlı tomografi (BT taramaları) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi daha yeni teknolojilerin kullanılması nedeniyle kafa nın röntgenleri eskisi kadar sık ​​kullanılmasa da, kemiklere bakmak için hala yararlıdır. kafa  ve beynin diğer durumlarını tespit etmek için bu görüntülemeler yapılır.

Kafa kemikleri

Kafatası, başın kemikli yapısıdır. İki takım kemik kafatasını oluşturur:

Kafa  kemikleri. Beyni koruyan ve çevreleyen kemikler.

Yüz kemikleri . Yüz ve ağız için çerçeve sağlayan kemikler.

kafatasını oluşturan tüm kemikler, hareketli bir eklemle bağlanan çene kemiği dışında, birbirine hareketsiz eklemlerle bağlıdır.

kafatası  beyni tutar ve korur. 8 kemikten oluşur. Bunlar:

Frontal kemik, parietal kemikler (her iki tarafta bir tane), temporal kemikler (her iki tarafta bir tane), etmoid kemik, sfenoid kemik, oksipital kemik

Yüzün iskeletinde çene, yanaklar ve burun bölgesini oluşturan kemikler de dahil olmak üzere 14 kemik bulunur.

Neden bir Kafa grafisine ihtiyacım olabilir?

kafatasının röntgeni, kafa  kemiklerinin kırıklarını, doğum kusurlarını, enfeksiyonu, yabancı cisimleri, hipofiz tümörlerini ve kafa nın kemik kusurlarına neden olan bazı metabolik ve endokrin bozuklukları teşhis etmek için yapılabilir. kafa  röntgenleri ayrıca tümörleri bulmak, burun sinüslerini kontrol etmek ve beyindeki kireçlenmeleri tespit etmek için kullanılabilir.

Sağlık uzmanınızın kafa nın röntgenini önermesinin başka nedenleri olabilir.

Kafa grafisinin riskleri nelerdir?

Prosedür sırasında kullanılan radyasyon miktarını ve sizin özel durumunuzla ilgili riskleri sağlık uzmanınıza sormak isteyebilirsiniz. Önceki taramalar ve diğer röntgen türleri gibi radyasyona maruz kalma durumunuzun kaydını tutmak iyi bir fikirdir, böylece sağlık uzmanlarınızı bilgilendirebilirsiniz. Radyasyona maruz kalmayla ilişkili riskler, zaman içinde kümülatif röntgen muayenesi veya tedavi sayısıyla ilişkili olabilir.

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, sağlayıcınıza söyleyin. Hamilelik sırasında radyasyona maruz kalmak doğum kusurlarına neden olabilir. Kafa grafisi çektirmeniz gerekiyorsa, fetüsün radyasyona maruz kalmasını en aza indirmek için özel önlemler alınacaktır.

Özel tıbbi durumunuza bağlı olarak başka riskler de olabilir. Prosedürden önce endişelerinizi sağlık uzmanınızla tartıştığınızdan emin olun.

Kafa grafisi için nasıl hazırlanabilirim?

Sağlık uzmanınız size prosedürü açıklayacak ve sorularınız olup olmadığını soracaktır.

Genellikle açlık veya sedasyon gibi herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

Hamileyseniz veya olabileceğinizi düşünüyorsanız, radyoloji teknisyenine söyleyin.

Protez (yapay) bir gözünüz varsa radyoloji teknisyenine söyleyin, çünkü protez kafa nın röntgeninde kafa karıştırıcı bir gölge oluşturabilir.

Tıbbi durumunuza bağlı olarak, sağlayıcınız başka özel hazırlıklar talep edebilir.

Kafa grafisi sırasında ne olur?

Bir röntgen ayakta tedavi bazında veya hastanede kalışınızın bir parçası olarak yapılabilir. Prosedürler, durumunuza ve sağlık uzmanınızın uygulamalarına bağlı olarak değişebilir.

Genel olarak, kafa nın bir röntgen prosedürü şu süreci takip eder:

Prosedürü engelleyebilecek herhangi bir giysi, mücevher, saç tokası, gözlük, işitme cihazı veya diğer metal nesneleri çıkarmanız istenecektir.

Giysilerinizi çıkarmanız istenirse, giymeniz için size bir önlük verilecektir.

kafa nın röntgen çekilecek kısmını röntgen makinesi ile röntgen filmi içeren bir kaset arasına dikkatlice yerleştiren bir röntgen masasına yerleştirileceksiniz.

Görüntülenmeyen vücut bölümleri, X-ışınlarına maruz kalmamak için bir kurşun önlük (kalkan) ile kapatılır.

Radyolojik teknoloji uzmanı, röntgen çekimi yapılırken sizden birkaç dakika boyunca belirli bir pozisyonda sabit durmanızı isteyecektir.

Röntgen bir yaralanma bulmak için yapılıyorsa, daha fazla yaralanmayı önlemek için özel dikkat gösterilecektir. Örneğin, servikal omurga kırığından şüpheleniliyorsa boyunluk uygulanabilir.

Bazı kafa  röntgen çalışmaları birkaç farklı pozisyon gerektirebilir. Herhangi bir hareket görüntüyü bozabileceğinden ve hatta söz konusu vücut bölümünün net bir görüntüsünü elde etmek için başka bir röntgen çekilmesini gerektirebileceğinden, pozlama yapılırken tamamen hareketsiz kalmak son derece önemlidir.

X-ışını ışını röntgeni çekilecek alana odaklanacaktır.

Görüntü alınırken radyolojik teknoloji uzmanı koruyucu bir pencerenin arkasına geçecektir.

Röntgen prosedürünün kendisi ağrıya neden olmazken, incelenen vücut kısmının hareket ettirilmesi, özellikle yakın zamanda meydana gelen bir yaralanma veya ameliyat gibi invaziv bir prosedür söz konusu olduğunda, bazı rahatsızlıklara veya ağrılara neden olabilir. Radyolojik teknoloji uzmanı, olası tüm konfor önlemlerini kullanacak ve herhangi bir rahatsızlığı veya ağrıyı en aza indirmek için prosedürü mümkün olan en kısa sürede tamamlayacaktır.

Kafa grafisinden sonra ne olur?

Genel olarak, kafa nın röntgenini takiben özel bir bakım türü yoktur. Ancak sağlık uzmanınız, özel durumunuza bağlı olarak işlemden sonra size başka talimatlar verebilir.

 

 

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.