hbsag testi hakkında bilgi veriyor

HBsAg Testi Nedir?

Bu test, kanınızdaki hepatit B yüzey antijenlerini arar. Test, hepatit B virüsünden (HBV) yakın zamanda veya uzun süredir devam eden bir enfeksiyonunuz olup olmadığını öğrenmek için kullanılır.

HBV’nin yüzeyinde, bağışıklık sisteminizin antikor üretmesine neden olan antijen adı verilen proteinler bulunur. Hepatit B yüzey antijenleri, enfeksiyon başladıktan sonraki birkaç hafta içinde kanınızda bulunabilir. Hepatit B enfeksiyonunun en erken belirtilerinden biridir.

HBV, 5 hepatit virüsünden biridir. Diğerleri hepatit A, C, D ve E’dir. Çoğu hepatit enfeksiyonuna bu 5 virüs neden olur. HBV kan, seminal sıvı ve vajinal sekresyonlar yoluyla yayılır. Enfekte olduktan sonra hepatit B semptomlarının ortaya çıkması birkaç ay sürebilir. Virüs karaciğerde enfeksiyona neden olur. Çoğu durumda, bu virüs 6 ay içinde kendi kendine temizlenir. Ancak yetişkinlerin küçük bir bölümünde ve çocukların daha büyük bir bölümünde virüs gitmez. Bu özellikle yeni doğanlar için geçerlidir. Buna kronik enfeksiyon denir. Karaciğer hücre hasarına, skar dokusuna, siroza veya karaciğer kanserine yol açabilir.

Hepatit B yüzey antijenleri, akut enfeksiyonun erken bir belirtisidir ve ayrıca kronik veya uzun süreli enfeksiyon sırasında da bulunurlar.

HbsAg testi neden yapılır ?

Doktorunuz  HBV’nin neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonunuz olduğuna inanıyorsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Hepatit B semptomlarınız varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Belirtiler genellikle yavaş başlar. Birçok insanda herhangi bir semptom görülmez veya sadece hafif bir grip vakası varmış gibi hisseder. Enfeksiyon şiddetli veya kronik hale gelene kadar semptomlarınız olmayabilir.

En sık görülen semptom aşırı yorgunluktur. Diğer semptomlar: Mide bulantısı, iştah kaybı, kas ağrıları, ateş, sarılık, koyu renkli idrar, karın (karın) ağrısı.

Hepatit B, hepatit B virüsünün (HBV) neden olduğu ciddi bir karaciğer enfeksiyonudur. Bazı hastalarda hepatit B enfeksiyonu kronikleşir, yani altı aydan fazla sürer. Kronik hepatit B’ye sahip olmak karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri veya siroz gelişme riskini artırır. 

İlginizi Çekebilir  Biotin Testi ( B7 Vitamini )

Hepatit B’li yetişkinlerin çoğu, belirti ve semptomları şiddetli olsa bile tamamen iyileşir. Bebeklerin ve çocukların kronik (uzun süreli) bir hepatit B enfeksiyonu geliştirme olasılığı daha yüksektir.

hbsag testi hakkında bilgi veriyor

Hepatit B enfeksiyonu

Hepatit B enfeksiyonuna hepatit B virüsü (HBV) neden olur. Virüs insandan insana kan, meni veya diğer vücut sıvıları yoluyla bulaşır. Hapşırma veya öksürme ile yayılmaz.

HBV’nin yayılabileceği yaygın yollar şunlardır:

Cinsel temas. Enfekte olan biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi ile  hepatit B bulaşabilir. Kişinin kanı, tükürüğü, meni veya vajinal salgıları virüsü bulaştırabilir.

İğne paylaşımı. HBV , enfekte kanla kontamine olmuş iğneler ve şırıngalar yoluyla kolayca yayılır. IV uyuşturucu gereçlerini paylaşmak, yüksek hepatit B riskine sokar.

Yanlışlıkla iğne batması. Hepatit B, sağlık çalışanları ve insan kanıyla temas eden herkes için bir endişe kaynağıdır.

Anneden çocuğa. HBV ile enfekte olan hamile kadınlar virüsü doğum sırasında bebeklerine geçirebilir. Bununla birlikte, hemen hemen tüm vakalarda enfeksiyon kapmaması için yenidoğan aşılanabilir. 

Akut ve kronik hepatit B

Hepatit B enfeksiyonu kısa süreli (akut) veya uzun süreli (kronik) olabilir.

Akut hepatit B enfeksiyonu altı aydan az sürer. Bağışıklık sisteminiz muhtemelen akut hepatit B’yi vücudunuzdan temizleyebilir ve birkaç ay içinde tamamen iyileşmeniz gerekir. Yetişkinken hepatit B’ye yakalanan çoğu insanda akut enfeksiyon vardır, ancak bu kronik enfeksiyona yol açabilir.

Kronik hepatit B enfeksiyonu altı ay veya daha uzun sürer. Çünkü bağışıklık sisteminiz enfeksiyonla savaşamaz. Kronik hepatit B enfeksiyonu ömür boyu sürebilir ve muhtemelen siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Hepatit B enfeksiyonu alındığında yaş  ne kadar gençse – özellikle yeni doğanlar veya 5 yaşından küçük çocuklar – enfeksiyonun kronikleşme riski o kadar yüksek olur. Kronik enfeksiyon, bir kişi karaciğer hastalığından ciddi şekilde hastalanana kadar on yıllarca fark edilmeyebilir.

İlginizi Çekebilir  A Vitamini testi

HbsAg testiyle  birlikte başka hangi testleri yaptırabilirim?

Doktorunuz HBV’yi aramak için başka kan testleri isteyebilir. Bu testler, virüsün yüzeyinde, zarfında ve çekirdeğinde antijenleri ve ayrıca bu antijenlere karşı antikorları arayabilir. 5 hepatit enfeksiyonunun hepsinin semptomları hemen hemen aynıdır. Bu nedenle, doktorunuz hangi virüs türünü ve hangi enfeksiyon aşamasına sahip olabileceğinizi söylemek için bu kan testi genellikle diğer hepatit kan testleri ile birlikte yapılır.

Doktorunuz, enfeksiyonunuzun iyileşip iyileşmediğini görmek için hepatit B izleme paneli adı verilen bir dizi kan testi de isteyebilir.

HbsAg test sonuçları ne anlama geliyor?

Normal sonuçlar negatiftir veya reaktif değildir, yani hepatit B yüzey antijeni normalde kanda bulunmaz.

Test sonucu pozitif veya reaktif ise, aktif olarak HBV ile enfekte olduğunuz anlamına gelir. Çoğu durumda bu, 6 ay içinde iyileşeceğiniz anlamına gelir. İyileşirseniz, virüse karşı bağışıklığınız olacak ve virüsü başkalarına bulaştırıcılığı kaybeder . Pozitif  test, kronik hepatit B enfeksiyonunuz olduğu anlamına da gelebilir. 6 ay içinde iyileşmezseniz virüs kanınızda kalabilir ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. Ayrıca başkalarına da bulaştırabilirsiniz. 

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.