hba1c hakkında bilgi veriyor

Hba1c nedir?

HbA1c, son iki ila üç aydaki ortalama kan şekeri (şeker) seviyelerinizi gösteren testtir. Diyabetiniz varsa ideal HbA1c düzeyi 48 mmol/mol (%6,5) veya altıdır.

Tip 2 diyabet riskiniz varsa , hedef HbA1c seviyeniz 42 mmol/mol’ün (%6) altında olmalıdır.

Bu sayfada HbA1c’nin ne anlama geldiğini ve hedef seviyenin neden  bu kadar önemli olduğunu inceleyeceğiz. Ayrıca HbA1c testini daha ayrıntılı olarak açıklayacağız ve çok yüksekse HbA1c seviyenizi düşürmek için neler yapabileceğinizi göstereceğiz.  

HbA1c ne anlama geliyor?

HbA1c, glikolize hemoglobin olarak bilinen şeydir. Bu, vücudunuzdaki glukoz (şeker) kırmızı kan hücrelerine yapıştığında oluşan bileşiktir. Vücudunuz şekeri gerektiği gibi kullanamaz, bu nedenle fazlası kan hücrelerine yapışır ve kanınızda birikir. Kırmızı kan hücreleri yaklaşık 2-3 ay aktiftir, bu nedenle okuma üç ayda bir alınır.

Yüksek HbA1c, kanınızda çok fazla şeker olduğu anlamına gelir. Bu , gözleriniz ve ayaklarınızla ilgili ciddi sorunlar gibi diyabet komplikasyonlarının gelişme olasılığını daha yüksek olduğu anlamına gelir.

HbA1c seviyenizi ve düşürmek için neler yapabileceğinizi bilmek , yıkıcı komplikasyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu, HbA1c’nizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz anlamına gelir. Bu hayati bir kontrol ve yıllık incelemenizin bir parçası. Yılda en az bir kez bu testi yaptırmanız gerekir. Ancak HbA1c’niz yüksekse veya biraz daha dikkat gerektiriyorsa, her üç ila altı ayda bir yapılır. Bu testleri atlamamak gerçekten önemlidir, bu nedenle bir yıldan fazla bir süredir yaptırmadıysanız doktorunuzla iletişime geçin.

HbA1c seviyenizi öğrendikten sonra, sonuçların ne anlama geldiğini ve çok yükselmesini nasıl engelleyeceğinizi anlamanız önemlidir. Hafifçe yükselmiş bir HbA1c seviyesi bile sizi ciddi komplikasyon riskine daha fazla maruz bırakır.

HbA1c testi nedir ?

HbA1c, yapıldığı tarihin öncesindeki 3 ayda ortalama kan şekeri (glukoz) seviyesini gösteren bir laboratuvar testidir. Diyabetinizin ne kadar iyi kontrol altında olduğunu gösterir.

İlginizi Çekebilir  Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Total Proteini: Önemi, Değerleri ve Anlamı

Hemoglobin A1c (HbA1c) testi, hemoglobininize bağlı kan şekeri (glukoz) miktarını ölçer. Hemoglobin, akciğerlerinizden vücudunuzun geri kalanına oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinizin bir parçasıdır. Diyabetinizin ne kadar iyi kontrol edildiğini gösteren önemli bir kan testidir.

Belirli bir günde, belirli bir saatteki kan şekeri seviyelerinizin anlık görüntüsü olan parmak delme testinden farklıdır.

HbA1c seviyenizi bir doktor veya hemşire tarafından kan testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. 

Çoğu insan her üç ila altı ayda bir testi yapacaktır. Ancak bebek sahibi olmayı planlıyorsanız , tedaviniz yakın zamanda değiştiyse veya kan şekeri seviyenizi yönetmekte sorun yaşıyorsanız daha sık ihtiyacınız olabilir.

Ve bazı insanlar, genellikle daha sonra hamilelik sırasında , daha az sıklıkla teste ihtiyaç duyacaktır. Veya bazı anemi türlerinde olduğu gibi tamamen farklı bir teste ihtiyacınız var. Bunun yerine bir fruktozamin testi kullanılabilir, ancak bu çok nadirdir.

HbA1c testi ayrıca diyabeti teşhis etmek ve diyabet gelişme riskiniz varsa ( prediyabetiniz varsa ) seviyelerinizi izlemek için kullanılır.

Alternatif İsimler

HbA1c testi; Glike hemoglobin testi; Glikohemoglobin testi; Hemoglobin A1C; Diyabet – A1C; Diyabetik – A1C

HbA1c Testi Nasıl Yapılır?

Damardan alınan kan örneği gereklidir. Bu bir laboratuvarda yapılır.

HbA1c Testine Nasıl Hazırlanılır ?

Özel bir hazırlık gerekli değildir. Son zamanlarda yediğiniz yiyecekler HbA1c testini etkilemez, bu nedenle bu kan testine hazırlanmak için oruç tutmanıza gerek yoktur.

HbA1c  Testi Sonuçları

Sonuçları hızlı bir şekilde almalısınız. HbA1c testinin sonucu, sağlık ekibinizin, seviyelerinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olmak için tedavinizi veya ilacınızı değiştirmeleri gerekip gerekmediği konusunda karar vermesini sağlar. Ama aynı zamanda size bir sayı da söyler ve bunun ne anlama geldiğini anlamanız önemlidir. Bazı insanlar, sonuçlarını bir günlüğe yazmanın, onları takip etmenin ve herhangi bir trendi tespit edip edemediklerini görmenin yardımcı olduğunu düşünüyor.

İlginizi Çekebilir  Kol MR

HbA1c’niz aşağıdakiler dahil birçok nedenden dolayı değişebilir:

Steroidler gibi ilaçlar alıyorsanız, yaşam tarzındaki değişiklikleri, kendinizi çok stresli hissediyorsanız veya depresyondaysanız.

Hedeflemeniz gereken bir hedef seviye hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Bunun göründüğü kadar kolay olmadığını biliyoruz, ancak hedef aralığınızda kalmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız önemlidir. HbA1c seviyeniz ne kadar yüksek  olursa, hatta hafif yüksek bile olsa, yaşamı tehdit eden komplikasyonların gelişme riski o kadar artar.

HbA1c  Testi Normal Sonuçları

Aşağıdakiler, diyabet teşhisi için HbA1c kullanıldığında elde edilen sonuçlardır:

Normal (diyabet yok): %5.7’den az

Diyabet öncesi: %5.7 ila %6.4

Diyabet: %6.5 veya daha yüksek

Diyabetiniz varsa,birçok insan için hedef, seviye  %7’nin altında tutmaktır.

Kansızlık, böbrek hastalığı veya bazı kan hastalıkları olan kişilerde test sonucu yanlış olabilir (talasemi). Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bilgi verin. Bazı ilaçlar da yanlış HbA1c seviyesine neden olabilir.

Yukarıdaki örnekler, bu testlerin sonuçları için ortak ölçümlerdir. Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. 

HbA1c seviyeleri ve hedefleri

Herkesin hedefi farklıdır. Doktorunuz size mevcut seviyenizi ve bir sonraki testinizin ne zaman olacağını dikkate alan bireysel bir hedef seviye verebilir. Böylece kademeli olarak düşürebilirsiniz ve ani büyük bir düşüş olmaz.

Ve bu seviyeye ulaşmanın ve bu seviyede kalmanın kolay olduğunu söylemiyoruz. Bunun zor olduğunu biliyoruz ve size yardımcı olacak tavsiyeler ve bilgiler vermek için buradayız.

Tip 2 diyabet riskiniz varsa

Tip 2 diyabet gelişme riski taşıyan kişiler için farklı hedef HbA1c seviyeleri vardır. Size risk altında olduğunuz söylendiyse, hedef seviyeniz 42 mmol/mol’ün (%6) altında olmalıdır. 

Tip 2 diyabet remisyonu

Remisyon, tip 2 diyabetli bir kişinin herhangi bir diyabet ilacı almadan uzun süre sağlıklı kan şekeri (şeker olarak da adlandırılır) seviyelerine sahip olmasıdır. Remisyonu tanımlamak için 48 mmol/mol (%6,5) veya daha düşük bir HbA1c seviyesi kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Paratiroid Hormon Testi

Tip 2 diyabet hala ciddi bir durumdur. Birçokları için ömür boyu sürebilir ve zamanla daha da kötüleşebilir, ancak herkes için böyle olmak zorunda değildir. 

HbA1c hakkında bilgi veriyor

 

HbA1c Testinde Anormal Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Anormal bir sonuç, haftalar veya aylar boyunca yüksek kan şekeri seviyeniz olduğu anlamına gelir.

HbA1c’niz %6.5’in üzerindeyse ve halihazırda diyabetiniz yoksa diyabet teşhisi konabilir.

Seviyeniz %7’nin üzerindeyse ve diyabetiniz varsa, bu genellikle kan şekerinizin iyi kontrol edilmediği anlamına gelir. 

HbA1c’niz ne kadar yüksekse, aşağıdaki gibi problemler geliştirme riskiniz de o kadar yüksek olur:

Göz hastalığı , kalp hastalığı, böbrek hastalığı, sinir hasarı, inme

HbA1c seviyenizi nasıl düşürürsünüz

Biraz yüksek bir HbA1c seviyesi bile sizi vücudunuzda ciddi komplikasyonlar gelişme riskine daha fazla sokar. 

Pek çok şey HbA1c seviyelerinizin değişmesine neden olabilir ve Hba1c yi  hedef seviyenize indirmek için yapabileceğiniz önlemler vardır:

Diyabet ilacınızın gözden geçirilmesi ve dozu ayarlanması veya yenisini denenmesi gerekebilir.

Yerel diyabet eğitim kursları; diyabetle ilgili her zaman öğrenecek daha çok şey vardır ve kurs HbA1c’nizi düşürmek için pratik adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Fiziksel aktivite ; daha fazla hareket etmek herkes için iyidir, ancak özellikle HbA1c seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Dengeli, sağlıklı beslenme konusunda tavsiye alın .

Sigarayı bırakın – sigara içmek kanın vücudunuzda dolaşmasını zorlaştırır.

HbA1c testi fiyatları 2024

HbA1c testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için 02126321060 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.