aso testi hakkında bilgi veriyor

Antistreptolysin O  ASO testi 

Antistreptolysin O (ASO) titresi, ölçmek için bir kan testidir. A grubu streptokok bakterileri tarafından üretilen bir madde olan streptolizin O’ya karşı antikorlar. Antikorlar, bakteri gibi zararlı maddeleri tespit ettiklerinde vücudumuzun ürettiği proteinlerdir.

Yakın zamanda A grubu streptokok bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi belirlemek için kullanılan bir kan testidir. Mevcut bir streptokok enfeksiyonunu teşhis etmek için kullanılmaz. Bunun yerine, bu test esas olarak doktorunuzun tedavi edilmeyen önceki bir strep enfeksiyonundan kaynaklanmış olabileceğini düşündüğü semptomlarınız varsa kullanılır.

ASO Testi Neyi Tespit Eder?

A grubu streptokok adı verilen bakteri, boğaz ağrısı ve cilt enfeksiyonları gibi yaygın enfeksiyonlara neden olur. A grubu streptokok , streptolizin O olarak bilinen toksik bir enzim üretir. Bağışıklık sisteminiz bu toksik enzimle savaşmak için antikorlar üretir. Bu antikorlardan birine antistreptolizin O (ASO) adı verilir.  

ASO testi , kanınızda ne kadar ASO olduğunu ölçer. ASO antikorları, strep enfeksiyonu geçirdikten yaklaşık bir hafta sonra artmaya başlar. Birkaç hafta boyunca artmaya devam eder ve sonra azalmaya başlar. 

Alternatif İsimler ASO titresi; ASLO

ASO Testi Nasıl Yapılır?

ASO testi kan örneği alınarak bu kan örneği içerisinde ASO düzeyi ölçülerek yapılır.

Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

aso testi hakkında bilgi veriyor

ASO Testi Neden Yapılır?

Eğer bir  streptokok enfeksiyonu varsa , büyük olasılıkla antibiyotikle tedavi edilecektir. Ancak herhangi bir belirtiye neden olmazsa veya tamamen tedavi edilmezse ikincil komplikasyonlar gelişebilir. Doktorunuz aşağıdaki komplikasyonlardan birine sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsa, ASO titre kan testine ihtiyacınız olabilir.

Enfeksiyonlar. 

Uygun tedavi olmaz ise , strep bakterileri vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu bademcikler , sinüsler , cilt, orta kulak ve kanda enfeksiyonlara neden olabilir.

Kızıl. Bu, en çok beş ila 15 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Kızıl, eskiden ciddi bir çocukluk hastalığı olarak kabul edilirdi. Şimdi antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor, ancak tedavi edilmezse komplikasyonlara neden olabilir. Kızıl belirtileri şunları içerir:

Güneş yanığı gibi görünen ve zımpara kağıdı gibi hissettiren kırmızı döküntülü cilt 

Kasık, koltuk altı, dirsek, diz ve boyun çevresinde kırmızı çizgiler

Ağız çevresinde soluk bir halka ile kızarmış yüz

Erken dönemde beyaz renge dönen,  kırmızı ve engebeli bir dil

Romatizmal ateş. Bu bir enfeksiyon değil, inflamatuar bir bağışıklık tepkisidir. Romatizmal ateş bulaşıcı değildir. Doktorlar, vücudunuzun önceki bir strep veya kızıl hastalığı enfeksiyonuna karşı bağışıklık tepkisi olduğuna inanıyor. Romatizmal ateş, kalbinizi, eklemlerinizi, beyninizi ve cildinizi etkileyebilecek ciddi bir durumdur. Romatizmal ateş belirtileri şunları içerebilir: 

Dizlerde, ayak bileklerinde, dirseklerde ve bileklerde ağrılı, hassas eklemler , ateş, göğüs ağrısı , nefes darlığı ve hızlı kalp atışı gibi kalp semptomları, yorgunluk

Nadir olsa da, eklemlerin yakınında cilt altında topaklar

Açık bir merkeze sahip pembe halkaların döküntüsü, bu da nadirdir.

Glomerülonefrit. Bu bir tür böbrek hastalığıdır. Böbreklerinizdeki glomerül adı verilen küçük filtrelere zarar verir. Böbreklerinizin vücudunuzdan atıkları ve sıvıları atmakta zorlanmasına neden olabilir. Ciddi vakalar böbrek yetmezliğine neden olabilir . Herhangi bir glomerülonefrit semptomunuz olmayabilir. Belirtileriniz varsa, şunları içerebilir: 

İdrarda kan, yorgunluk, mide bulantısı, döküntü, yüksek kan basıncı, eklem veya karın ağrısı, normalden daha az veya daha fazla idrar çıkarmak, köpüklü idrar, yüzde veya eklemlerde şişme

ASO Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Negatif bir ASO seviyesi veya çok düşük bir ASO seviyesi, muhtemelen yakın zamanda bir strep enfeksiyonu geçirmediğiniz anlamına gelir. Vücudunuz, enfekte olduktan bir hafta ile bir ay sonra ASO antikorları üretmeye başlar. Hastalığı geliştirdikten üç ila beş hafta sonra, kanınızda en fazla antikora sahip olacaksınız. Ondan sonra azalmaya başlayacaklar. ASO antikorları, enfeksiyondan sonra birkaç ay boyunca kanınızda saptanabilir durumda kalacaktır. 

ASO antikor düzeyleriniz yüksekse, muhtemelen yakın zamanda strep enfeksiyonu geçirmişsiniz demektir. Seviyeleriniz daha sonra tekrar alınırsa ve daha yüksekse, muhtemelen yakın zamanda bir strep enfeksiyonu geçirmişsiniz demektir. Seviyeleriniz bundan bir süre sonra tekrar alınırsa ve düşüyorsa, enfeksiyonunuzun temizleniyor olabileceği anlamına gelir.  

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.