Apolipoprotein CII Testi

Apolipoprotein CII (apoCII) Testi Nedir ? 

Apolipoprotein CII (apoCII), gastrointestinal sistemin emdiği büyük yağ partiküllerinde bulunan bir proteindir. Ayrıca çok düşük yoğunluklu lipoproteinde bulunur (VLDL), çoğunlukla trigliseritlerden (kandaki bir yağ türü) oluşur.

Apolipoprotein CII (ApoCII), apolipoprotein C1 ailesinin bir üyesidir. ApoCII öncelikle karaciğerde eksprese edilir ve monositler makrofajlara farklılaştığında aktive olur. 

Apolipoprotein CII (ApoCII), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) reseptörüne, LDL reseptörü ile ilgili proteine ​​ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) reseptörüne lipoprotein bağlanmasının bir inhibitörüdür. 

Alternatif İsimler

ApoCII; Apoprotein CII; ApoC2; Lipoprotein lipaz eksikliği – apolipoprotein CII; Şilomikronemi sendromu – apolipoprotein CII

Apolipoprotein CII Testi Nasıl Yapılır?

Kan örneği alınarak yapılır.

Doktorunuz, testten 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememenizi veya içmemenizi söyleyebilir.

İğne ile kan alınırken, orta derecede ağrı veya batma hissi hissedebilirsiniz. Daha sonra, biraz zonklama olabilir.

Apolipoprotein CII Testi Neden Yapılır?

ApoCII ölçümleri, yüksek kan yağlarının türünü veya nedenini belirlemeye yardımcı olabilir. Test sonuçlarının tedaviye yardımcı olup olmadığı açık değildir. 

Lipid profili adı verilen kolesterol değerlerini ölçen teste de ihtiyacınız olabilir. Bu test, kandaki LDL kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya “iyi”) kolesterol ve trigliserit düzeylerini ölçer. Yüzdeleri karşılaştırmak, doktorunuza kalp sağlığınız hakkında daha iyi bir fikir verir.

Kalp hastalığı riski altında olup olmadığınızı görmenize yardımcı olacak diğer belirteçler için de kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Apolipoprotein CII Testi Normal Sonuçları

Normal aralık 3 ila 5 mg/dL’dir. Ancak, apoCII sonuçları genellikle var veya yok olarak rapor edilir.

Yukarıdaki örnekler, bu testlerin sonuçları için ortak ölçümlerdir. Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. 

İlginizi Çekebilir  Usg

Apolipoprotein CII Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Test sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize, sağlık geçmişinize, test için kullanılan yönteme ve diğer şeylere bağlı olarak değişebilir. Test sonuçlarınız bir sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir. 

Yüksek apoCII seviyeleri, aile öyküsünden kaynaklanıyor olabilir.lipoprotein lipaz eksikliği. Bu, vücudun normal olarak yağları parçalamadığı bir durumdur.

ApoCII seviyeleri, ailesel apoprotein CII eksikliği adı verilen nadir bir duruma sahip kişilerde de görülür. Şilomikronemi sendromu, vücudun normal olarak yağları parçalayamadığı başka bir durumdur.

 

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.