Apolipoprotein CII Testi

Apolipoprotein B100 Testi Nedir ?

Bu test, kanınızdaki apolipoprotein B-100 (ApoB) adı verilen kolesterol yüzeyindeki belirli bir protein türünün miktarını ölçer. ApoB, düşük yoğunluklu lipoproteinlerde (LDL) bulunan ana proteindir. LDL kolesterol ayrıca “kötü” kolesterol olarak da adlandırılır çünkü yüksek seviyeleri kalbinize ve atardamarlarınıza zarar verebilir.

ApoB testi, sağlık uzmanınızın kardiyovasküler hastalık riskinizi belirlemesine yardımcı olur. Bu, kalbinizi ve kan damarlarınızı etkileyen bir hastalıktır.

Apolipoprotein B100 (apoB100), kolesterolün vücudumuzda hareket etmesinde rol oynayan bir proteindir. Düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) bir şeklidir.

ApoB100’deki mutasyonlar (değişiklikler) adı verilen bir duruma neden olabilir. Ailesel hiperkolesterolemi. Kalıtsal  bir yüksek kolesterol şeklidir.

Kandaki apoB100 seviyesini ölçmek için kullanılan testtir.

Alternatif İsimler

ApoB100; Apoprotein B100; Hiperkolesterolemi – apolipoprotein B100

Apolipoprotein B100 Testi Nasıl Yapılır?

Kan örneği alınarak yapılır.

Doktorunuz, testten 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememenizi veya içmemenizi söyleyebilir.

İğne ile kan alınırken, orta derecede ağrı veya batma hissi hissedebilirsiniz. Daha sonra, biraz zonklama olabilir.

Apolipoprotein B100 Testi Neden Yapılır?

Ailenizde kalp sorunları öyküsü varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Zaten kalp krizi gibi kalp sorunlarınız varsa da bu teste ihtiyacınız olabilir. Kanınızda kolesterol ve trigliseritler de dahil olmak üzere yüksek düzeyde yağ varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Yüksek yağ seviyeleri kalp problemleri riskinizi artırabilir.

Bu test bazen tedavinin kanınızdaki yüksek yağ seviyelerini düşürmek için ne kadar iyi çalıştığını görmek için de kullanılır.

Çoğu zaman, bu test, yüksek kan kolesterolünün nedenini veya spesifik türünü belirlemeye yardımcı olmak için yapılır. Bilgilerin tedaviye yardımcı olup olmadığı açık değildir. Yüksek kolesterol veya kalp hastalığı tanınız yoksa, bu test sizin için önerilmeyebilir.

Lipid profili adı verilen kolesterol değerlerini ölçen teste de ihtiyacınız olabilir. Bu test, kandaki LDL kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya “iyi”) kolesterol ve trigliserit düzeylerini ölçer. Yüzdeleri karşılaştırmak, doktorunuza kalp sağlığınız hakkında daha iyi bir fikir verir.

İlginizi Çekebilir  Anti Mitokondriyal Antikor  ( AMA ) Testi

Kalp hastalığı riski altında olup olmadığınızı görmenize yardımcı olacak diğer belirteçler için de kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Apolipoprotein B100 Testi Normal Sonuçları

Normal aralık yaklaşık 50 ila 150 mg/dL’dir.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir. 

Apolipoprotein B100 Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Test sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize, sağlık geçmişinize, test için kullanılan yönteme ve diğer şeylere bağlı olarak değişebilir. Test sonuçlarınız bir sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir. 

Sonuçlar miligram/desilitre (mg/dL) olarak verilmiştir. Yetişkinlerde normal ApoB-100 seviyeleri 100 mg/dL’den azdır. 110 mg/dL’den yüksek bir sonucunuz varsa riskiniz yüksektir.

Yüksek ApoB seviyeleri, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizin normalden daha yüksek olduğu anlamına gelebilir. ApoB testi ile bir ApoA testi (“iyi” kolesterol ile bağlantılı) da yapılabilir. ApoA sonuçlarının ve ApoB sonuçlarının oranı, bazen kardiyovasküler hastalık gelişme riskinizi değerlendirmek için total kolesterol oranına alternatif olarak kullanılır.

Anormal bir sonuç, kanınızda yüksek lipid (yağ) seviyelerine sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Bunun için tıbbi terim hiperlipidemidir.

Yüksek apoB100 seviyeleri ile ilişkili olabilecek diğer bozukluklar arasında aterosklerotik vasküler hastalıklar yer alır. Anjina pektoris(aktivite veya stresle ortaya çıkan göğüs ağrısı) ve kalp krizi ile de ilişkilidir.

 

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.