Anti mitokondriyal antikor testi hakkında bilgi veriyor

Anti Mitokondriyal Antikor  ( AMA ) Testi

Anti mitokondriyal antikorlar (AMA) mitokondriye karşı oluşan antikorlardır. Mitokondri, hücrelerin önemli bir parçasıdır. Hücrelerin içindeki enerji kaynağıdırlar. Bunlar hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Anti Mitokondriyal Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Anti mitokondriyal antikor testi  testi kan örneği alınarak bu kan örneği içerisinde anti mitokondriyal antikor  düzeyi ölçülerek yapılır.

Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Anti Mitokondriyal Antikor Testi Neden Yapılır?

Karaciğer hasarı belirtileriniz varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Bu test en sık olarak daha önce primer biliyer siroz adıyla bilinen primer biliyer kolanjiti teşhis etmek için kullanılır. 

Anti mitokondriyal antikor testi hakkında bilgi veriyor

Primer Biliyer Kolanjit Nedir ? 

Daha önce primer biliyer siroz olarak adlandırılan primer biliyer kolanjit, karaciğerdeki safra kanallarının yavaş yavaş yok edildiği kronik bir hastalıktır.

Safra, karaciğerinizde yapılan bir sıvıdır. Sindirime yardımcı olur ve bazı vitaminlerin emilimine yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun kolesterol, toksinler ve yıpranmış kırmızı kan hücrelerinden kurtulmasına yardımcı olur. Karaciğerdeki kronik inflamasyon, safra kanalı hasarına, karaciğer dokusunda geri dönüşü olmayan skarlaşmaya (siroz) ve nihayetinde karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Primer biliyer kolanjit her iki cinsiyeti de etkilese de çoğunlukla kadınları etkiler. Otoimmün bir hastalık olarak kabul edilir, bu da vücudunuzun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırdığı anlamına gelir. Araştırmacılar, genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun hastalığı tetiklediğini düşünüyor. Genellikle yavaş gelişir. Şu anda, primer biliyer kolanjitin tedavisi yoktur, ancak tedavi erken başlarsa karaciğer hasarını yavaşlatabilir.

Test, viral hepatit veya alkolik siroz gibi karaciğer sorunları  ile safra sistemi ile ilgili siroz ve tıkanıklık gibi diğer nedenlere bağlı karaciğer sorunları, arasındaki farkı söylemek için de kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  ACE Kan Testi: Sağlığınızı Değerlendirmenin Önemli Bir Parçası

Primer Biliyer kolanjit Nedenleri ? 

Primer biliyer kolanjite neyin neden olduğu net değil. Birçok uzman, vücudun kendi hücrelerine karşı bir otoimmün hastalık olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar, bu otoimmün tepkinin çevresel ve genetik faktörler tarafından tetiklenebileceğine inanıyor.

Primer biliyer kolanjitte görülen karaciğer iltihabı, T hücreleri (T lenfositler) adı verilen belirli beyaz kan hücrelerinin karaciğerde toplanmasıyla başlar. Normalde, bu bağışıklık hücreleri, bakteri ve virüs gibi mikropları tespit eder ve bunlara karşı savunmaya yardımcı olur. Ancak primer biliyer kolanjitte, karaciğerdeki küçük safra kanallarını kaplayan sağlıklı hücreleri yanlışlıkla yok ederler.

En küçük kanallardaki iltihaplanma yayılır ve sonunda karaciğerdeki diğer hücrelere zarar verir. Hücreler öldükçe, siroza yol açabilecek skar dokusu (fibroz) ile değiştirilirler. Siroz, karaciğerinizin düzgün çalışmasını zorlaştıran karaciğer dokusunun skarlaşmasıdır.

Normal Sonuçlar

Normalde, kanda anti mitokondriyal antikor  yoktur.

Anti Mitokondriyal Antikor Testinde Anormal Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Bu test, PBC’yi teşhis etmek için önemlidir. Bu hastalığı olan hemen hemen tüm hastalarda testin sonucu pozitiftir.  Hastalık  olmayan bir kişinin pozitif  bir sonuç alması nadirdir. Bununla birlikte, AMA testi pozitif olan ve başka hiçbir karaciğer hastalığı belirtisi olmayan bazı kişiler zamanla PBC’ye ilerleyebilir.

Nadiren, diğer karaciğer hastalığı türlerine ve bazı otoimmün hastalıklara bağlı anormal sonuçlar da bulunabilir.

Yorumlar

  • 05 Eylül 2023
    Filiz öngün

    Ana antinükleer antikor pozitif
    Ama antimitokondriyal antikor negatif

Görüşlerinizi bildiriniz.