Anti-insülin antikor testi hakkında bilgi veriyor

Anti-insülin antikor testi, vücudumuzun insüline karşı antikor üretip üretmediğini kontrol eder. 

Antikorlar, vücudun bir virüs veya nakledilen organ gibi “yabancı” bir şey tespit ettiğinde kendini korumak için ürettiği proteinlerdir.

Alternatif İsimler

İnsülin antikorları – serum; İnsülin Ab testi; İnsülin direnci – insülin antikorları; Diyabet – insülin antikorları

Anti-insülin Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Anti-insülin antikor testi kan örneği alınarak bu kan örneği içerisinde anti insülin antikor düzeyi ölçülerek yapılır.

Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Anti-insülin Antikor Testi Neden Yapılır?

Bu test şu durumlarda yapılabilir: tip 1 diyabet riski varsa , İnsüline karşı alerjik bir yanıtınız var gibi görünüyorsa , insülin artık diyabetinizi kontrol etmiyor gibi görünüyorsa, kan şekeri seviyeniz, açıklanamayan şekilde  hem yüksek hem de düşük seviyelerde  çok değişkenlik gösteriyorsa yapılır.

Tip 1 Diyabetin Sebepleri Nelerdir?

Tip 1 diyabetin, pankreastaki beta hücreleri adı verilen insülin üreten hücreleri yok eden bir otoimmün reaksiyondan (vücut yanlışlıkla kendisine saldırır) neden olduğu düşünülmektedir. Bu süreç, herhangi bir semptom ortaya çıkmadan aylar veya yıllar boyunca devam edebilir.

Bazı insanlar, tip 1 diyabet geliştirme olasılığını artıran belirli genlere (ebeveynden çocuğa geçen özellikler) sahiptir, ancak çoğu genlere sahip olsalar bile illaki tip 1 diyabet olacak diye bir şartımız yoktur. Çevrede virüs gibi bir tetikleyiciye maruz kalmanın da tip 1 diyabet gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. Diyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları tip 1 diyabete neden olmaz.

Belirtiler ve Risk Faktörleri

Tip 1 diyabet semptomlarının fark edilmesinden önce yeterli sayıda beta hücresinin yok edilmesi aylar veya yıllar alabilir . Tip 1 diyabet semptomları sadece birkaç hafta veya ay içinde gelişebilir. Semptomlar ortaya çıktıktan sonra şiddetli olabilirler.

Bazı tip 1 diyabet semptomları, diğerhastalıkların  semptomlarına benzer. Tip 1 diyabetiniz olabileceğini düşünüyorsanız, kan şekerinizi test ettirmek için hemen doktorunuza görünün. Tedavi edilmeyen diyabet, çok ciddi, hatta ölümcül sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tip 1 diyabet için risk faktörleri , prediyabet ve tip 2 diyabet için olduğu kadar net değildir, ancak aile geçmişinin bir rol oynadığı bilinmektedir.

Tip 1 Diyabet Testi

Basit bir kan testi ile  şeker hastalığı varsa tesbit edilebilir. Doktorunuz tip 1 diyabetiniz olduğunu düşünürse, kanınızda genellikle tip 1 diyabette bulunan, ancak tip 2’de olmayan otoantikorlar (vücudunuzun kendisine saldırdığını gösteren maddeler) için test edilebilir. İdrarınızı ketonlar için test ettirebilirsiniz. (vücudunuz enerji için yağ yaktığında üretilir), bu da tip 2 yerine tip 1 diyabeti gösterir.

Normal Sonuçlar

Normalde, diyabet için insülin tedavisi görmediyseniz, kanınızda insüline karşı antikor yoktur.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. 

Anti-insülin antikor testi hakkında bilgi veriyor

Anti-insülin Antikor Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

İnsüline karşı IgG ve IgM antikorlarınız varsa, vücudunuzdaki insülin, çıkarılması gereken yabancı bir proteinmiş gibi tepki verir. Bu, insülini daha az etkili hale getirebilir veya hiç etkili olmayabilir. Bunun nedeni, antikorun, insülinin hücrelerinizde doğru şekilde çalışmasını engellemesidir. Sonuç olarak, kan şekeriniz alışılmadık derecede yüksek olabilir. İnsülin kullanan birçok insanda saptanabilir antikorlar bulunur, ancak bu antikorlar semptomlara neden olmaz.

Antikorlar ayrıca, yediğiniz besinler  emildikten çok sonra bir miktar insülin salgılayarak insülinin etkisini uzatabilir. Bu sizi düşük kan şekeri riskine sokabilir.

Test, insüline karşı yüksek düzeyde IgE antikoru gösteriyorsa, vücudunuz insüline karşı alerjik bir yanıt geliştirmiştir. Bu, insülin enjekte ettiğinizde cilt reaksiyonları için sizi riske atabilir. Ayrıca kan basıncınızı veya nefesinizi etkileyen daha şiddetli reaksiyonlar geliştirebilirsiniz.

Antihistaminikler veya düşük doz enjekte edilebilir steroidler gibi diğer ilaçlar reaksiyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Reaksiyonlar şiddetliyse, antikorları kanınızdan uzaklaştırmak için duyarsızlaştırma adı verilen bir tedavi sürecine veya başka bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Anti-insülin Antikor Testi Fiyatları 2024

Anti-insülin antikor testi fiyatları son zamanlarda sıklıkla araştırılmaktadır. Anti-insülin antikor testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma bile farklılık göstermektedir. Fiyatlar hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 

Yorumlar

  • 13 Mayıs 2022
    Onur

    Merhaba anti insülin antikor kan testi fiyatini öğrenebilir miyim

  • 01 Haziran 2022
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Merhaba anti insülin antikor kan testi fiyatı hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.