anti dnaz b testi hakkında bilgi

Anti-DNaz B testi 

Anti-DNaz B, A grubu streptokok tarafından üretilen bir maddeye (protein) karşı antikor aramak için yapılan bir kan testidir. Bu bakteriler boğaz ağrısına neden olur.

 ASO titre testi ile birlikte kullanıldığında, geçmiş streptokok enfeksiyonlarının %90’ından fazlası doğru bir şekilde tanımlanabilir.

Alternatif İsimler

Strep boğaz – anti-DNase B testi; Antideoksiribonükleaz B titresi; ADN-B testi

Anti-DNaz B Testi Nasıl Yapılır?

Anti DNaz B testi kan örneği alınarak bu kan örneği içerisinde Anti DNaz B düzeyi ölçülerek yapılır.

Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Anti-DNaz B Testi Neden Yapılır?

Bu test çoğunlukla daha önce strep enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizi anlamak için yapılır. Romatizmal ateş veya böbrek sorunları (glomerülonefrit) bu enfeksiyon nedeniyle olabilir.

Romatizmal Ateş Nasıl Gelişir ?

Doğru tedavi edilmeyen boğaz ağrısı  veya kızıl enfeksiyonlarından sonra romatizmal ateş gelişebilir. A grubu Streptokok veya A grubu strep adı verilen bakteriler, boğaz ağrısına ve kızıl hastalığına neden olur. Romatizmal ateşin gelişmesi genellikle boğaz ağrısı veya kızıl hastalığından sonra yaklaşık 1 ila 5 hafta sürer. Romatizmal ateşin, vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkiden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi, daha önceki boğaz ağrısı veya kızıl enfeksiyonuna yanıt verir ve genel bir inflamatuar yanıta neden olur.

anti dnaz b testi hakkında bilgi

Romatizmal Ateş Bulaşıcı Değildir

İnsanlar romatizmal ateşi bir başkasından kapamazlar çünkü bu bir enfeksiyon değil, bir bağışıklık tepkisidir. Bununla birlikte, strep boğaz enfeksiyonu  veya kızıl hastalığı olan kişiler, A grubu strep’i öncelikle solunum damlacıkları yoluyla başkalarına yayabilir.

Normal Sonuçlar

Normalde test sonucu negatiftir. Bazı insanlar düşük antikor konsantrasyonlarına sahiptir, ancak yakın zamanda strep enfeksiyonu geçirmemişlerdir. Bu nedenle, farklı yaş gruplarındaki normal değerler:

Yetişkinler: 85 birim/mililitreden az (mL)

Okul çağındaki çocuklar: 170 birim/mL’den az

Okul öncesi çocuklar: 60 birim/mL’den az

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. 

Anormal Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Artan DNaz B seviyeleri seviyeleri, A grubu streptokoklara maruz kalındığını gösterir.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.