amonyak testi hakkında bilgi veriyor

Amonyak testi nedir ?

Bu test kanınızdaki amonyak seviyesini ölçer. Amonyak, proteinin sindirimi sırasında vücudumuz tarafından üretilen atık bir üründür. Normalde amonyak karaciğerde işlenir ve burada üre adı verilen başka bir atık ürüne dönüşür. Üre vücuttan idrarla geçer.

Vücudumuz amonyağı işleyemez veya ortadan kaldıramazsa, kan dolaşımında birikir. Kandaki yüksek amonyak seviyeleri, beyin hasarı, koma ve hatta ölüm dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kandaki yüksek amonyak seviyelerine çoğunlukla karaciğer hastalığı neden olur . Diğer nedenler arasında böbrek yetmezliği ve genetik bozukluklar yer alır.

Alternatif İsimler : Serum amonyak; ensefalopati – amonyak; siroz – amonyak; karaciğer yetmezliği – amonyak kan amonyak testi, serum amonyak, amonyak; plazma amonyak

Amonyak testi kan örneği alınarak bu kan örneği içerisinde amonyak  düzeyi ölçülerek yapılır.

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Amonyak Testine  Nasıl Hazırlanılır ?

Doktorunuz , test sonuçlarını etkileyebilecek bazı ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. Bunlar şunları içerir:  Alkol , asetazolamid , barbitüratlar , diüretikler, narkotik, Valproik asit

Kan alınmadan önce sigara içmemelisiniz.

Amonyak Testi Neden Yapılır?

Amonyak vücuttaki hücreler tarafından, özellikle bağırsaklar, karaciğer ve böbrekler tarafından üretilir. Vücutta üretilen amonyağın çoğu karaciğer tarafından üre üretmek için kullanılır. Üre de atık bir üründür, ancak amonyaktan çok daha az toksiktir. Amonyak özellikle beyin için toksiktir. Bilinç bulanıklığına, düşük enerjiye ve bazen komaya neden olabilir.

Bu test, toksik bir amonyak oluşumuna neden olabilecek bir durumunuz varsa veya doktorunuz olduğunu düşünüyorsa yapılabilir. En yaygın olarak hepatik ensefalopati, ciddi  karaciğer hastalığını teşhis etmek ve izlemek için kullanılır.

İlginizi Çekebilir  Karın MR Taraması

Yüksek amonyak seviyelerine neden olan durumlar

Hepatik ensefalopati , karaciğerin amonyağı düzgün şekilde işleyemeyecek kadar hastalanması veya hasar görmesi durumunda ortaya çıkan bir durum. Bu hastalıkta amonyak kanda birikir ve beyne gider. Bilinç bulanıklığına, oryantasyon bozukluğuna ve komaya neden olabilir. Bazen ölümcül olabilir.

Reye sendromu , karaciğer ve beyinde hasara neden olan ciddi ve bazen ölümcül bir durum. Çoğunlukla su çiçeği veya grip gibi viral enfeksiyonlardan iyileşen ve hastalıklarını tedavi etmek için aspirin alan çocukları ve gençleri etkiler. Reye sendromunun nedeni bilinmemektedir. Ancak risk nedeniyle, doktorunuz  tarafından özellikle tavsiye edilmedikçe çocuklar ve gençler aspirin almamalıdır.

Üre döngüsü bozuklukları , vücudun amonyağı üreye dönüştürme yeteneğini etkileyen nadir genetik kusurlar.

Test ayrıca karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği tedavisinin etkinliğini izlemek için de kullanılabilir.

amonyak testi hakkında bilgi veriyor

Normal Sonuçlar

Normal aralık 15 ila 45 µ/dL’dir (11 ila 32 µmol/L).

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir. Özel test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla konuşmanızdafayda vardır.

Anormal Amonyak Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Sonuçlarınız kanda yüksek amonyak seviyeleri gösteriyorsa, aşağıdaki durumlardan birinin işareti olabilir:

Siroz veya hepatit gibi karaciğer hastalıkları

Hepatik ensefalopati

Böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliği

Çocuklarda ve gençlerde Reye sendromunun bir işareti olabilir.

Bebeklerde yüksek amonyak seviyeleri, üre döngüsünün genetik bir hastalığının veya yenidoğanın hemolitik hastalığı olarak adlandırılan bir durumun belirtisi olabilir. Bu bozukluk, bir anne bebeğinin kan hücrelerine karşı antikor geliştirdiğinde ortaya çıkar .

Sonuçlarınız normal değilse, doktorunuz  yüksek amonyak seviyelerinizin nedenini bulmak için daha fazla test istemesi gerekecektir.

Amonyak Testi Fiyatları 2024

Amonyak Testi Fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Perikardiyosentez: Kalp Sağlığında Önemli Bir Girişim

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.