amip antikor testi

Amip Antikoru Testi Nedir?

Bu kan testi, doktorunuza, kanınızda parazit Entamoeba histolytica’ya karşı antikor olup olmadığı hakkında bilgi verir. Bu parazit amebiyaz hastalığına neden olur. Bağışıklık sisteminiz, bu parazit gibi yabancı istilacılara saldırmak için antikor denilen proteinleri üretir. E. histolytica ile enfekte olmuşsanız, bağışıklık sisteminiz bu antikorları üretebilir.

Amip Antikoru Testinin Diğer  İsimleri 

Amebiyaz antikor testi, Entamoeba Histolytica Antikoru

Amip Antikoru Testi Neden Yapılır ?

Amebiasis semptomlarınız varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Amebiasis, parazit E. histolytica sindirim sisteminize girdiğinde olur. Bu, parazitle kontamine olmuş yiyecek veya su içtikten veya kontamine olmuş herhangi bir şeyi ağzınıza koyduktan sonra olabilir.

Çoğu durumda, bu parazit, mikroskop altında bir dışkı örneğinde aranarak bulunabilir. Amebiasis semptomlarınız varsa ancak dışkı örneğinde parazit bulunmadıysa veya doktorunuz  parazitin sindirim sisteminizin dışına yayıldığını düşünüyorsa, antikor testine ihtiyacınız olabilir. Çoğu durumda, Entamoeba enfeksiyonları semptomlara neden olmaz. Amebiasis, sanitasyonun zayıf olduğu tropik ülkelerde daha yaygındır. Sağlık koşullarının zayıf olduğu bir yerde yaşadıysanız veya seyahat ettiyseniz, aşağıdaki belirtilere sahipseniz sağlık uzmanınız amebiyazdan şüphelenebilir:

Sulu veya kanlı ishal, karın ağrısı, karın krampları, ateş, kilo kaybı

Amip Antikoru Testi  Sonuçları 

Test sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize, sağlık geçmişinize, test için kullanılan yönteme ve diğer şeylere bağlı olarak değişebilir. Test sonuçlarınız bir sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir.

E. histolytica’ya karşı antikorlar bulunursa, bunlar titre adı verilen birimlerde ölçülür. Test sonuçlarınızın anlamı şu olabilir:

1:32’den düşük bir titre, muhtemelen amebiyazis olmadığınız anlamına gelir.

1:128’den büyük bir titre, aktif veya yeni bir amebiasis enfeksiyonu anlamına gelebilir.

1:256 ile 1:2048 arasındaki bir titre, muhtemelen mevcut ve aktif bir amebiasis enfeksiyonu anlamına gelir. 

Amip Antikoru Testi Nasıl Yapılır?

Test kan örneği ile yapılır. Kolunuzdaki veya elinizdeki bir damardan kan almak için bir iğne kullanılır. 

İğne ile kan testi yaptırmak bazı riskler taşır. Bunlar kanama, enfeksiyon, morarma ve sersemlik hissini içerir. İğne kolunuza veya elinize battığında hafif bir acı veya acı hissedebilirsiniz. Daha sonra da bir süre ağrı olabilir. 

Amip Antikoru Testi Sonuçlarımı Ne Etkileyebilir?

E. histolytica’ya karşı antikorlar geliştirdikten sonra, artık amebiasisiniz kalmamış olsa bile kanınızda kalabilirler. Bu nedenle, bazı durumlarda pozitif bir antikor testi, mevcut bir enfeksiyonunuz olduğu değil, yalnızca geçmişte parazite maruz kaldığınız anlamına gelebilir.

Amip Antikoru Testine  Nasıl Hazırlanırım?

Bu test için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Doktorunuza, aldığınız tüm ilaçlar, şifalı bitkiler, vitaminler ve takviyeler hakkında bilgi verin. Buna reçete gerektiren ve gerektirmeyen tüm ilaçlar dahildir.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.