amilaz testi hakkında bilgi veriyor

Amilaz testi nedir ? 

Doktorunuz , alınan besinleri  sindirmeye  yardımcı olan pankreasta  bir sorun olabileceğini düşünürse, amilaz testi yapabilir. Amilaz karbonhidratların sindirilmesine yardımcı olan  bir enzimdir. Pankreasta ve tükürük bezlerinde yapılır. Pankreas hastalandığında veya iltihaplandığında, amilaz kana salınır.

Kanda bir miktar  amilaz olması normaldir. Ancak çok fazla olması pankreastaki kanallardan birinin tıkandığı veya yaralandığı anlamına gelebilir. Bunun belirtileri ise genellikle göbekn etrafında karın ağrısı , ateş , iştahsızlık, mide bulantısı olabilir.

Kandaki amilaz seviyesini ölçmek için bu test yapılır. Ayrıca idrardaki amilaz düzeyide ölçülebilir. Bu test ise idrarda amilaz düzeyidir. 

Alternatif İsimler

Pankreatit – kan amilaz, idrar amilaz

Amilaz Testi Nasıl Yapılır?

Kandaki amilaz düzeyini ölçmek için damardan kan örneği  alınır. İdrardaki amilaz düzeyini ölçmek için idrar örneği alınarak yapılır. 

Amilaz testi için özel bir hazırlık gerekli değildir. Ancak, testten önce alkolden almamalısınız. Doktorunuz , testi etkileyebilecek ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. İlk önce doktorunuzla  konuşmadan herhangi bir ilaç almayı bırakmayın.

Amilaz ölçümlerini artırabilen ilaçlar şunları içerir: asparaginaz, aspirin, doğum kontrol hapları, kolinerjik ilaçlar, etakrinik asit, metildopa, opiatlar (kodein, meperidin ve morfin), tiyazid diüretikleri

Amilaz Testi Sırasında  Nasıl Hissederim ?

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

amilaz testi hakkında bilgi veriyor

Amilaz Testi Neden Yapılır?

Bu test en sık akut pankreatitin teşhis veya takibi için kullanılır.  Ayrıca bazı sindirim sistemi problemlerini de tespit edebilir. Test ayrıca  kronik pankreatit , pankreas psödokisti gibi durumların teşhis  ve takibi için de yapılır. 

Neredeyse tüm durumlarda, doktorunuz bir lipaz testi isterken aynı zamanda bir amilaz testi isteyecektir. Lipaz, pankreasın vücuda alınan  yağları sindirmesine yardımcı olmak için ürettiği  bir kimyasaldır. 

Ayrıca tükürük bezi hastalığınız olduğundan şüphelenirlerse veya sindirim enzimlerini ince bağırsağınıza taşıyan kanalda bir tıkanıklık varsa amilaz testi isteyebilirler. Bu tıkanıklık, pankreas kanseri , safra taşları veya sfinkterin daralmasına bağlı olabilir.

Amilaz testi ayrıca kistik fibrozlu kişileri kontrol etmek için kullanılır . Bu, akciğer enfeksiyonlarına neden olan bir hastalıktır . Ayrıca vücudunuzun gıdalardan besinleri emmesini zorlaştırabilir. KF’niz varsa, yüksek amilaz seviyeleri, sindirim enzimlerinin pankreasınızdan ince bağırsağınıza hareket etmesini engelleyen kalın mukus tıkaçlarına sahip olduğunuz anlamına gelebilir.

Normal Sonuçlar

Normal aralık, 40 – 140 U/L veya 0,38 – 1,42 mikrokat/L’dir (µkat/L).

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçüm yöntemleri kullanır.Doktorunuzla  test sonuçlarınızın anlamı hakkında konuşmanızda fayda var.

Anormal Amilaz Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Artan kan amilaz seviyesi aşağıdakilerden dolayı oluşabilir:

akut pankreatit , pankreas kanseri ,  yumurtalık kanseri  veya akciğer kanseri, kolesistit

safra kesesi ve safra yolları hastalıkları, gastroenterit (şiddetli), tükürük bezlerinin enfeksiyonu (örn. kabakulak) veya tükbezi kanal tıkanıklığı, bağırsak tıkanıklığı

makroamilazemi, pankreas veya safra kanalı tıkanıklığı , perfore ülser , tubal gebelik (rüptüre olabilir)

Azalmış amilaz seviyesi aşağıdakilerden dolayı oluşabilir:

Pankreas kanseri, pankreasta hasar ,böbrek hastalığı, hamilelik toksemisi

Amilaz Testi Fiyatları 2024

Amilaz testi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.