alp testi hakkında bilgi veriyor

Alkalen fosfataz  ALP testi nedir ?

Alkalen fosfataz , vücutta  bulunan bir tür enzimdir. Enzimler, kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesine yardımcı olan proteinlerdir. Örneğin, büyük molekülleri daha küçük parçalara ayırabilirler veya daha küçük moleküllerin daha büyük yapılar oluşturmak için bir araya gelmesine yardımcı olabilirler.

Alkalen fosfataz (ALP), tüm vücut dokularında bulunan bir proteindir. Daha yüksek miktarda ALP içeren dokular arasında karaciğer,safra kanallar ve kemik bulunur. 

Karaciğer hastalığı veya kemik bozukluğu belirtileri varsa  , doktorunuz kanınızdaki enzim miktarını ölçmek ve sorunun teşhisine yardımcı olmak için bir alkalen fosfataz (ALP) testi isteyebilir . Bazen, karaciğerinizin nasıl çalıştığını kontrol eden rutin karaciğer veya karaciğer paneli adı verilen daha geniş bir test grubunun parçasıdır .

ALP seviyesini ölçmek için bir kan testi örneği alınması yeterlidir.  ALP izoenzim testi, kandaki farklı ALP türlerinin miktarlarını ölçen bir laboratuvar testidir.

Alternatif İsimler  Alkalen fosfataz

ALP Testi Nasıl Yapılır?

Kan örneği alınarak yapılır. 

Doktorunuz  size aksini söylemedikçe, testten önceki 6 saatlik açlık gereklidir. 

Birçok ilaç kan testi sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuz , bu testi yaptırmadan önce herhangi bir ilaç almayı bırakmanız gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Doktorunuzla konuşmadan ilaçlarınızı durdurmayın  veya değiştirmeyin.

Alkalen Fosfataz ALP Testi Nasıl Yapılır ?

İğne ile kan alındığında , bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Bazıları  sadece bir batma hissi hisseder. Daha sonra, biraz zonklama veya hafif bir morluk olabilir. Bunların hepsi kısa süre sonra kendiliğinden düzelecektir. 

ALP Testi Ne İçin  Yapılır?

Karaciğeriniz düzgün çalışmıyorsa kanınızdaki ALP miktarı yüksek olabilir. Doktorlar genellikle tıkalı safra kanallarını aramak için testi kullanırlar.

Karaciğer veya kemik hastalığını teşhis etmek için

Bu hastalıklara yönelik tedavilerin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için

Rutin karaciğer fonksiyon testinin bir parçası olarak

alp testi hakkında bilgi veriyor

ALP testinin normal sonuçları 

Normal aralık, 44 -147 (IU/L) veya 0,73 ila 2,45 (µkat/L)’dir.

Normal değerler laboratuvardan laboratuvara biraz değişebilir. Ayrıca yaşa ve cinsiyete göre de değişebilirler. Yüksek ALP seviyeleri normalde büyüme çağındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda görülür.

Yukarıdaki örnekler, bu testlerin sonuçları için ortak ölçümleri göstermektedir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir.

Anormal Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Anormal sonuçlar aşağıdaki koşullardan kaynaklanabilir:

Normalden yüksek ALP seviyeleri

Safra tıkanıklığı, kemik hastalığı , yağlı yemek , kırık iyileşmesi , hepatit , hiperparatiroidizm

lösemi , karaciğer hastalığı , lenfoma , osteoblastik kemik tümörleri , osteomalazi , paget hastalığı , raşitizm , sarkoidoz

ALP testi sonucu yüksek olduğunda, ALP izoenzim testi yaptırmanız gerekebilir. Bu test, vücudun hangi bölümünün daha yüksek ALP seviyelerine neden olduğunu belirlemeye yardımcı olacaktır.

Normalden düşük ALP seviyeleri

hipofosfatazya ,yetersiz beslenme , protein eksikliği ,Wilson hastalığı

Testin yapılabileceği diğer durumlar:

Alkolik karaciğer hastalığı (hepatit/siroz) , alkolizm , biliyer darlık , safra taşları , dev hücreli (temporal, kraniyal) arterit , multipl  endokrin neoplazi (MEN) II , pankreatit , renal hücreli karsinom

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.