Alfa-1 antitripsin testi hakkında bigi veriyor

Alfa-1 antitripsin testi nedir ?

Alfa-1 antitripsin (AAT), kanınızdaki AAT miktarını ölçmek için yapılan bir laboratuvar testidir. Test ayrıca anormal AAT formlarını kontrol etmek için de yapılır.

Alternatif İsimler A1AT testi

Alfa-1 antitripsin (AAT) Testi Nasıl Yapılır?

Bir kan örneği alınarak yapılır.  Özel bir hazırlık gerektirmez

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Alfa-1 antitripsin (AAT) Test Neden Yapılır?

Bu test, yetişkinlerde nadir görülen bir amfizem formunun ve çocuklarda ve yetişkinlerde bir karaciğer hastalığının neden olduğu nadir bir karaciğer hastalığının (siroz) belirlenmesinde yardımcı olur. AAT eksikliği. AAT eksikliği ailelerden geçer. Durum, karaciğerin, akciğerleri ve karaciğeri hasardan koruyan bir protein olan AAT’yi çok az yapmasına neden olur.

Herkesin AAT yapan genin iki kopyası vardır. Normalden düşük AAT seviyesine sahip çoğu insanda AAT için bir normal gen ve bir anormal gen bulunur. Genin iki anormal kopyasına sahip kişilerde daha şiddetli hastalık görülür.

Alfa-1 antitripsin eksikliği genetik bir hastalıktır, bu da size ailenizden geçtiği anlamına gelir. Ciddi akciğer veya karaciğer hastalığına neden olabilir . AAT eksikliği olarak da adlandırılır. Semptomlar genellikle nefes almada zorluk ve sarılık veya sarı cilt içerir.

Tedavisi yoktur, ancak tedaviler karaciğerinizi ve solunum problemlerinizi yönetmenize yardımcı olabilir.

Bu hastalık bulunan kişilerde  karaciğer alfa-1 antitripsin veya AAT adı verilen bir proteini yeterince yapmaz. Akciğerleri  korumak için AAT’ye ihtiyaç var. Bu enzim olmadan , enfeksiyonlar ve tütün dumanı gibi diğer tahriş edici maddeler akciğerinizin bazı kısımlarını daha da hızlı parçalar.

AAT eksikliğiniz varsa , 20’li veya 30’lu yaşlarınıza gelene kadar solunum semptomlarınız olmayabilir . Başladıklarında, tıpkı astımı olan biri gibi nefes darlığı veya hırıltı hissedebilirsiniz .

İlginizi Çekebilir  Galyum Taraması: Neden, Nasıl ve Kimler İçin?

Bazı insanlar için AAT eksikliği kronik obstrüktif akciğer obstrüktif hastalığına ( KOAH ) neden olabilir . 

Alfa-1 antitripsin hakkında bilgi veriyor

Alfa-1 Antitripsin Testi Normal Sonuçları

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Özel test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuz ile konuşmanızda fayda var.

Anormal Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Normalden daha düşük bir AAT seviyesi şunlarla ilişkilendirilebilir:

Akciğerlerdeki büyük hava yollarının hasar görmesi (bronşektazi)

Karaciğerin skarlaşması (siroz)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

karaciğer tümörleri

Safra akışının engellenmesi nedeniyle cilt ve gözlerin sararması (tıkanma sarılığı)

Portal hipertansiyon

Yorumlar

  • 22 Aralık 2022
    Mehmet Bakaçhan

    5 aylık kızım var. 1 ay sonunda karın ve ayaklarında şişliğe ödene bağlı test yaptırdık. Albümin düşüklüğü görüldü. Adana çocuk Gastroloji bölümüne sevk edildik. Şuna araştırılıyor hala ama bir yanı konulmadı. Aralıklı albümin alıyor. En son ümminoloji bölümü 20 gün arayla koivig başladı. Albümin verilirken gaita rengi direk değişiyordu. İvig dün verdik. Bugün gaita rengi koyu yeşile dönmüş resmen. Belliki bağırsak sıkıntı var. Nasıl bir yol izleyebiliriz. Bu arada bende 10 yıllık hemşireyim.

Görüşlerinizi bildiriniz.