gelişen modern tıp cihazları

Modern Tıp ve Ultrason

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji, insan sağlığını korumaya ve hastalıkların erken müdahale edilmesine yönelik te çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Tıp alanında kullanılan cihazlar son derece yeni teknolojiyle donatılmış cihazlardır.

Ultrason cihazları bilindiği gibi 4 boyutlu olarak birçok hastalığın tespit edilmesine öncülük etmektedir. Yine emar cihazları da hareket mekanizması içerisinde oluşan bozukluklara ve beynin yapısında olan anormal durumları tespit etmektedir.

Ultrason Cihazı

İnsan kulağının duyamayacağı kadar yüksek ses dalgalarının prob sayesinde insan vücudu içerisindeki dokulara ulaştırarak belli bir yoğunluğa ulaşmış dokudan geri yansımasıyla monitöre aktarılan görüntülerdir.

Ultrason Zararlımıdır?

Son derece zararsız ses dalgaları son dönemlerde 4 boyutlu ultrason sistemine geçiş yapan tıp dünyası dokuların boyutlarını ve derinlemesine incelenebilmesine olanak sağlamaktadır.

Hamileliklerde bebeğin sağlığını gelişimini tam ve net bir görüntüyle alınmasını sağlayan 4 boyutlu ultrason cihazı sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini destekliyor.

Ultrason Görüntü

Vücut içinden görüntü alan bir diğer alet ise kapalı emar dediğimiz yöntemdir. Hastalara uygulanan emar yöntemi ile hasta oldukça güçlü bir elektromanyet içerikli bir silindirin içinde yatarak vücudundaki hidrojen atomlarının enerji salarak radyo manyetik dalgalar göndermesiyle işlem yapılmaktadır.

Silindirin içerisindeki manyetik alan vücut içerisindeki atomların hareket etmesini sağlayarak binlerce atomun bilgilerini bir bilgisayara göndermekte ve bu şekilde bilgisayar ekranına incelenen bölgenin görüntüsü gönderilmektedir.

İnsan hayatı için çok önemli olan modern tıp cihazları sayesinde hastalıklar erken teşhis edilebilmekte ve erken müdahale edilerek tedaviye başlanmaktadır. Sağlıklı bir kişinin etrafında yaşayan ailesi de sağlıklı olacağından sağlımızı elimizden geldiğince korumalıyız.

Gelişen teknolojiyi tıp alanında kullanarak sağlık için önemli adımlar atan bilim adamları her geçen gün yeni projelerle yeni tıp cihazlarıyla modern tıp cihazlarını üst seviyeye taşımaktalar.

https://www.hekimoglugoruntuleme.com/ultrason/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.