20 hafta ayrıntılı gebelik ultrasonografisi fetal anomali tarama

Tıp Dünyası ve Hızlı Ultrason

4 Boyutlu Ultrason; Tıp dünyasındaki hızlı gelişmeler sonucunda artık tespit edilemeyen bir hastalık kalmamıştır. Son zamanlarda 4 boyutlu ultrasonları sıkça duyuyoruz.

4 boyutlu ultrason ne olduğunu nasıl işlediğini bilmeyenler için söyleyelim. Bilgisayar teknolojilerindeki hızlı ilerleyiş ile vücut içini derinlemesine uzunluk ve genişlik olarak ayrıştıran elektro manyetik görüntü sağlayan teknolojiye verilen isim 4 boyutlu ultrasondur.

Ülkemizde 4Boyutlu Ultrason

Ülkemizde hamilelikte yaşanabilecek olumsuzlukları tespit etmede kullanılan ultrason sadece yüzeysel bir görüntü vermektedir. Yeni gelişen teknolojiyle 3 boyutlu görüntünün enlem derinlik gibi alanın taranması işlemini monitöre aktaran 4 boyutlu ultrason ile sakat bebekler tespit edilmektedir.

Ultrason ve 4D Boyutlu Görme

Ülkemiz içerisinde ultrason alanında hızla ilerleyiş sonrasında sakat bebek doğumlarının azaldığı görülmüştür. Özellikle kalıtımsal bozukluklardan oluşan gelişim bozuklukları down sendromunun teşhisinde kullanılan 4 boyutlu ultrason ile bebeğin yüz hatları, mimikleri, gülüşü gibi birçok hareketi gözlemlenmektedir.

Hastalıkların tespiti için kullanılan bir diğer önemli tarama sistemi ise kapalı emar olarak bilinen vücut içindeki hidrojen atomlarının mıknatıs yardımıyla ses dalgalarına dönüşmesiyle dokulara çarpan ses dalgalarının yansıttığı görüntüyle tespit edilmektedir. İnsanlık için her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıkarken bu iyileşmeler ile insan sağlığı daha fazla korunmaya alınmaktadır.

Önceden Ultrason Yapmanın Faydalar

Her işin başı sağlıktır. Geçmiş yıllarda beyninde tümör olan bir hastanın ağrılarının nedeni tespit edilemiyor. Bu nedenle birçok hasta hayatını kaybediyordu. Günümüzde modern tıp araçları gelişmiş teknolojinin bir yansıması olarak hayatımızın her alanında etkisini göstermektedir.

Hastanelerde artık insan sağlığını destekleyen her türlü alet mevcuttur. Gelişmiş ülkeler seviyesinde görev yapan hastaneler hastalarının şikâyetlerinin nedenlerini modern tıp araçlarıyla tespit ederek erken müdahale ile yaşama şanslarını artırmaktadır. Erken tanı bir hastalığın tedavi aşaması için oldukça önemli olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir.

İlginizi Çekebilir  Apolipoprotein CII (apoCII)

4 boyutlu ayrıntılı renkli detaylı ultrason34 boyutlu ayrıntılı renkli detaylı ultrason 2

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.